W sobotę, 1 września br., udostępnione kierowcom zostaną oba pasy nowego, dwuprzęsłowego mostu Żernickiego we Wrocławiu. Tym samym ruch na przeprawie przez Ślęzę będzie odbywać się już bez ograniczeń.
Tak wygląda nowy most Żernicki we Wrocławiu. Fot. ZDiUM Wrocław
Umowę na budowę mostu Żernickiego we Wrocławiu podpisano w czerwcu 2017 r. z firmą Berger Bau Polska. W ciągu 16 miesięcy, poza budową nowej przeprawy, firma miała m.in. wykonać rozbiórkę starego mostu oraz wybudować obiekt tymczasowy. Koszt przeprowadzenia wszystkich prac to ponad 7 mln zł.
Nowy most Żernicki to dwuprzęsłowa konstrukcja na podporach palowanych. Ma 61 m długości, poprzedni – 37 m. Do tego znajduje się o 1,5 m wyżej nad lustrem wody, dzięki czemu ma nie być już podmywany. Powodem przebudowy mostu Żernickiego jest jego zły stan techniczny, zwłaszcza dźwigarów i podpór „stojących w wodzie” ze względu na zbyt niskie osadzenie całej konstrukcji podczas jej budowy w 1952 r. Poważna degradacja obydwu elementów sprawia, że most nie nadaje się do remontu – w minionym roku podał wrocławski Zarząd Dróg i Utrzymania Miasta.
Stara przeprawa powstała z wykorzystaniem podpór z 1932 r.
18 sierpnia br. most Żernicki został częściowo oddany do ruchu, z kolei od 1 września kierowcy pojadą po nowej przeprawie bez ograniczeń. Choć do połowy września ma potrwać jeszcze m.in. demontaż tymczasowego mostu.
Most Żernicki we Wrocławiu to część trasy między centrum Wrocławia a osiedlem Żerniki.
Przeczytaj także: Most nad Dniestrem połączy Ukrainę i Mołdawię?
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.