Umowę na budowę mostu Żernickiego we Wrocławiu podpisano w czerwcu 2017 r. z firmą Berger Bau Polska. W ciągu 16 miesięcy, poza budową nowej przeprawy, firma miała m.in. wykonać rozbiórkę starego mostu oraz wybudować obiekt tymczasowy. Koszt przeprowadzenia wszystkich prac to ponad 7 mln zł.

Nowy most Żernicki to dwuprzęsłowa konstrukcja na podporach palowanych. Ma 61 m długości, poprzedni – 37 m. Do tego znajduje się o 1,5 m wyżej nad lustrem wody, dzięki czemu ma nie być już podmywany. Powodem przebudowy mostu Żernickiego jest jego zły stan techniczny, zwłaszcza dźwigarów i podpór „stojących  w wodzie” ze względu na zbyt niskie osadzenie całej konstrukcji podczas jej budowy w 1952 r.  Poważna degradacja obydwu elementów sprawia, że most nie nadaje się do remontu – w minionym roku podał wrocławski Zarząd Dróg i Utrzymania Miasta.

Stara przeprawa powstała z wykorzystaniem podpór z 1932 r.


18 sierpnia br. most Żernicki został częściowo oddany do ruchu, z kolei od 1 września kierowcy pojadą po nowej przeprawie bez ograniczeń. Choć do połowy września ma potrwać jeszcze m.in. demontaż tymczasowego mostu.

Most Żernicki we Wrocławiu to część trasy między centrum Wrocławia a osiedlem Żerniki.

Przeczytaj także: Most nad Dniestrem połączy Ukrainę i Mołdawię?