Inwestorem przedsięwzięcia jest Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Szczecinie (PGW WP RZGW). Budowa nowego mostu kolejowego przez Regalicę odbędzie się w ramach Projektu Ochrony Przeciwpowodziowej w Dorzeczu Odry i Wisły.

Most w stanie istniejącym, z uwagi na zbyt niski prześwit pionowy oraz awaryjność przęsła ruchomego, utrudnia i niejednokrotnie wstrzymuje prowadzenie zimowej osłony przeciwlodowej oraz ruch lodołamaczy biorących udział w akcji lodołamania. Filary nurtowe wstrzymują spływ lodu w kluczowych momentach akcji, odcinając lodołamacze, stacjonujące poniżej mostu, od obszaru prowadzenia lodołamania na Odrze – tłumaczy Tomasz Pietras, dyrektor RZGW w Szczecinie. Istniejący most nie spełnia również wymogów dla międzynarodowej klasy śródlądowej drogi wodnej Vb.

Jak poinformowano, zadanie oznacza budowę nowego mostu kolejowego w nowym śladzie. Planowane prace będą polegać m.in. na rozbiórce trzech stałych przęseł wraz z podporami istniejącego mostu – z wyjątkiem wpisanego do rejestru zabytków przęsła ruchomego. Docelowo mniej będzie filarów w nurcie Regalicy.


Przebudowa obiektu pociąga za sobą konieczność dostosowania infrastruktury kolejowej i istniejącego uzbrojenia terenu w obrębie dojazdów do obiektu, w tym przebudowę układu stacji kolejowej Szczecin Podjuchy oraz odejścia linii 428. Przebudowa mostu i układu dojazdowego została skoordynowana z innymi inwestycjami w rejonie mostu, związanymi m.in. z planami rozwoju Szczecińskiej Kolei Metropolitarnej – dodaje Bogdan Zakrzewski, zastępca dyrektora RZGW w Szczecinie.


Budowa nowego mostu w Szczecinie ma istotne znaczenie zarówno dla ochrony przeciwpowodziowej na Dolnej i Środkowej Odrze oraz Dolnej Warcie, jak również dla żeglugi w Szczecińskim Węźle Wodnym. Obecnie prace znajdują się na etapie projektowym, równolegle prowadzone są procedury administracyjne oraz uzgodnienia z PKP PLK oraz innymi interesariuszami przebudowy – dodaje Bogdan Zakrzewski.

Środki na budowę nowego mostu kolejowego w Szczecinie będą pochodzić z pożyczki udzielonej przez Międzynarodowy Bank Odbudowy i Rozwoju, na co we wrześniu 2015 r. Polska popisała umowę.

Przeczytaj także: Kolejarze kupili maszynę do kontroli mostów