Kratownicowy most Piłsudskiego w Krakowie podparty jest na dwóch filarach, ma 147,5 m długości oraz 18,5 m szerokości. Waży około 1200 ton. Na moście torowisko tramwajowe rozdziela dwa pasy dla ruchu samochodowego. Po bokach znajdują się chodniki.

Jednym z najbardziej spektakularnych etapów prac będzie podnoszenie poszczególnych elementów mostu, tak by umożliwić wymianę łożysk, znajdujących się na przyczółkach mostu – powiedział nam Kamil Popiela z zespołu prasowego Urzędu Miasta Krakowa.

W ramach prac, ułożone zostaną: nowe, ciche torowisko oraz nawierzchnia na jezdni i chodnikach (ostatnia naprawa nawierzchni miała miejsce w 2014 r.). Modernizacja obejmie także odwodnienie mostu. Wymienione na nowe zostaną zniszczone i skorodowane nity, za pomocą których połączone są elementy mostu Piłsudskiego.


Cały most Piłsudskiego w Krakowie poddany będzie piaskowaniu. Po oczyszczeniu stalowa konstrukcja zostanie zabezpieczona przed korozją. Zaplanowano też odnowienie balustrad. Zwieńczeniem prac będzie montaż nowych latarni oraz iluminacji, które rozświetlą długą na 147,5 m kratownicową konstrukcję – dodaje Kamil Popiela.

Modernizacja obejmie także usunięcie z mostu tzw. urządzeń obcych, czyli m.in. kabli.

Most im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Krakowie łączy Kazimierz z Podgórzem. Jego budowa rozpoczęła się w 1926 r., trwała do 1933 r. W styczniu 1945 r. most został wysadzony przez wycofujące się wojska niemieckie. Został zastąpiony drewnianą kładką, odbudowa trwała do października 1948 r. Most odbudowano w pierwotnej formie.

Umowę na przebudowę ul. Krakowskiej w Krakowie podpisano w minionym tygodniu. Szczegółowy harmonogram prac wykonawca powinien podać w najbliższym czasie.

Przeczytaj także: Kraków – remont jednej z najważniejszych ulic