Wyznaczono już przebieg nowej przeprawy, karczowane są zarośla, zdejmowany jest humus – w taki sposób zaczęła się budowa nowego mostu w Kurowie (woj. małopolskie).
Taki będzie most w Kurowie. Źródło: GDDKiA
- Nowy most w Kurowie zastąpi stary obiekt z lat 40. XX w.
- Budowa przeprawy przez Dunajec będzie kosztować ponad 189 mln zł
- Most buduje konsorcjum polsko-węgierskie
Nowy most przez Dunajec w Kurowie powstanie w ciągu drogi krajowej nr 75 między Nowym Sączem a Brzeskiem. Zastąpi dotychczasowy obiekt, którego budowa rozpoczęła się jeszcze przed II wojną światową, a zakończyła w 1943 r. Stary obiekt nie spełnia obecnych wymogów, ma tylko 7,5 m szerokości, co sprawia, że szerokość samej jezdni to jedynie 6 m. Droga krajowa nr 75, czyli Sądeczanka, przez lata nie mogła doczekać się przebudowy. Kierowcy narzekali na to, że ta droga jest niebezpieczna. Szczególne zagrożenie stanowił most w Kurowie. Dzięki aktualizacji Programu Budowy Dróg Krajowych przez obecny rząd możemy dzisiaj przystąpić do budowy mostu nad Dunajcem w Kurowie. To ważny dzień dla każdego, komu zależy na walce z wykluczeniem komunikacyjnym Sądecczyzny – powiedział w miniony piątek minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.
Długość nowej przeprawy wyniesie 602 m (stary obiekt ma około 200 m mniej), szerokość 17,18 m. Będzie to most typu extradosed, czyli połączy ideę mostu podwieszanego i belkowego sprężonego. W skład nowej przeprawy wejdą więc wanty, tj. specjalne liny, a także pylony, które będą jednak niższe niż w przypadku mostów podwieszanych. Pylony w Kurowie będą wznosić się na około 33,5 m od poziomu terenu.
Zaczęła się budowa mostu w Kurowie. Źródło: GDDKiA
Najdłuższym mostem typu extradosed w Polsce jest obiekt przez Wisłę (808,4 m) w Kwidzynie. Następny w tej kolejności jest liczący 677 m długości most w ciągu obwodnicy Ostródy. Nowy obiekt w Kurowie zajmie w tej klasyfikacji trzecie miejsce.
Most zlokalizowany zostanie 200 m niżej niż obecnie użytkowany. Będzie mieć miał po jednym pasie ruchu w każdym kierunku, ale został zaprojektowany w taki sposób, że w przyszłości będzie możliwa dobudowa sąsiedniej przeprawy z drugą jezdnią.
Ponadto w ramach budowy mostu w Kurowie m.in. przebudowane zostanie skrzyżowanie DK75 z drogą gminną oraz zjazdy indywidualne, natomiast wybudowane będą dwie konstrukcje oporowe, parking z miejscem ważenia pojazdów, zatoki autobusowe, ciągi pieszo-rowerowe, ekrany akustyczne i trzy przepusty drogowe oraz niezbędna infrastruktura towarzysząca. Sama DK75 zostanie rozbudowana do klasy GP. Zaplanowano też m.in. adaptację przyczółku istniejącego mostu na punkt widokowy (po oddaniu do ruchu nowego mostu stary obiekt zostanie rozebrany).
Budową mostu w Kurowie zajmuje się polsko-węgierskie konsorcjum firm: Przedsiębiorstwo Wielobranżowe BANIMEX i Hódút (Hódmezővásárhelyi Útépitő). Umowę podpisano 10 czerwca 2019 r., a wszystko, wraz z uzyskaniem decyzji o pozwoleniu na użytkowanie, ma być gotowe w ciągu 25 miesięcy od dnia zawarcia umowy, do czasu robót nie wlicza się okresów zimowych (tj. od 15 grudnia do 15 marca). Koszt realizacji całej inwestycji to ponad 189 mln zł.
Przeczytaj także: Budowa mostu w Białym Dunajcu – koniec całej inwestycji
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.