Firma, której oferta zostanie uznana za najkorzystniejszą, najpierw zajmie się opracowaniem projektu wykonawczego i technologicznego rozbiórki przęsła oraz prac zabezpieczających. Drugi etap to prace budowlane. Jak podano ogłaszając ten przetarg, wykonane zostaną prace zabezpieczające, m.in. zostaną zamontowane trwałe wygrodzenia zabezpieczające przed niepożądanym przedostaniem się na kładkę. Teren zostanie oznakowany tablicami informującymi o uszkodzeniu obiektu i zakazie wejścia. Płyta pomostu kładki zostanie zabezpieczona poprzez montaż specjalnej siatki. Jednocześnie rozpoczęliśmy działania zmierzające docelowo do wykonania przebudowy kładki.

Z uwagi na zły stan, kładka w Lubinie została zamknięta w połowie kwietnia br. Dwa dni później jedno z jej przęseł runęło: 4 m w dół spadło pierwsze przęsło ze schodami od strony centrum miasta. Zdarzenie zarejestrowała jedna z kamer monitoringu:

Jak informowała wtedy Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA), w nocy z niedzieli na poniedziałek kładka częściowo uległa uszkodzeniu. Nie ma możliwości wejścia na obiekt. Sytuacja obiektu jest teraz analizowana przez grupę ekspertów, aby jak najszybciej doprowadzić do przejezdności na drodze krajowej.

Zgodnie z decyzją Dolnośląskiego Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego, rozbiórka uszkodzonego przęsła kładki w Lubinie ma zostać przeprowadzona do końca października. Obecnie ruch pod kładką obywa się normalnie, za to sam obiekt jest nieczynny. Dodajmy, że w maju br. w tę kładkę uderzyła ciężarówka, która zahaczyła ramieniem dźwigu.

Przeczytaj także: Orzeczono, kto jest odpowiedzialny za największą katastrofę budowlaną w Polsce