Budowa czterotorowej linii kolejowej w Krakowie przebiega przez najstarszy zachowany wiadukt oddany do użytku w listopadzie 1863 r. Zdaniem kolejarzy obiekt jest w tak fatalnym stanie technicznym, że nadaje się wręcz do rozbiórki. Jednak Wojewódzka Rada Ochrony Zabytków (WROZ) przekonuje, że historyczną przeprawę należy pozostawić w stanie nienaruszonym.
Wiadukt kolejowy nad ul. Grzegórzecką w trakcie robót kolejowych. Fot. PKP PLK
- Wiadukt kolejowy z 1863 r. nad ul. Grzegórzecką to najstarszy taki obiekt w Krakowie
- Jest jednak w bardzo złym stanie technicznym
- Jedną z koncepcji ratowania zabytku jest poprowadzenie przeprawy kolejowej nad historycznym wiaduktem
Jak ratować zabytkowy obiekt? Zdania specjalistów są podzielone. Jedna z koncepcji zakłada rozebranie ceglanego sklepienia wiaduktu i odtworzenie go z wykorzystaniem bardziej wytrzymałych cegieł, ponieważ te dziewiętnastowieczne są silnie spękane. Należałoby też wzmocnić i zabezpieczyć filary. – To wręcz „uporządkowane gruzowisko” – powiedział Gazecie Krakowskiej (GK) dr inż. Stanisław Karczmarczyk z Wydziału Architektury Politechniki Krakowskiej, autor tego pomysłu.
Większość ekspertów uważa, że rozbiórka jest wykluczona. Zabytek powinien pozostać w dotychczasowej formie, ale należy go zabezpieczyć tak, by nie zagrażał ludziom. Pomysł na zachowanie obiektu zaproponowany przez Bohdana Lisowskiego, prezesa krakowskiego oddziału Stowarzyszenia Architektów Polskich (SAP) i członka WROZ to poprowadzenie nowego żelbetowego mostu dla pociągów nad historycznym wiaduktem. – Przeprawa kolejowa powinna być konstrukcją niezależną od mostu. Inżynieryjnie nie jest to trudne ani niewykonalne – stwierdził szef SAP cytowany przez GK.
Miesiąc temu, w rozmowie z Radiem Kraków Ireneusz Merchel, prezes PKP Polskich Linii Kolejowych, powiedział o zabytku: Chcieliśmy go modernizować. Niestety okazało się, że wewnątrz są spore uszkodzenia i ubytki, i konstrukcję trzeba by dodatkowo wzmacniać.
Zanim zapadną decyzje wiadukt należy dokładnie zabezpieczyć przed zimową wilgocią i przemarzaniem.
Wiadukt kolejowy nad ul. Grzegórzecką pierwotnie był mostem na Starej Wiśle. Ma 98 m długości i jest szeroki na 12 m. Zbudowano go w latach 1861–1863 – zastąpił istniejący wcześniej most drewniany. Należy do obiektów Krakowskiego Szlaku Techniki.
Przeczytaj także: Remont zabytkowego mostku w Szczecinie
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.