Partnerzy portalu

Poznań ma projektanta dwóch wiaduktów. Umowa podpisana

Opublikowano: 10-12-2019 Źródło: UM Poznań, PIM

W Poznaniu podpisano umowę na zaprojektowanie wiaduktów w ciągu ulic Lutyckiej i Golęcińskiej, które zostaną wybudowane nad linią kolejową nr 354, łączącą stolicę Wielkopolski z Piłą. Jak poinformowano, „to ważny krok w kierunku budowy bezkolizyjnych i bezpiecznych przejazdów na torami kolejowymi”.


Planowany wiadukt w Poznaniu. Źródło: PIM Planowany wiadukt w Poznaniu. Źródło: PIM
  • Usprawniony zostanie ruch tranzytowy na drodze krajowej nr 92
  • Prace budowlane obejmą też przebudowę układu drogowego
  • Inwestycja może być realizowana etapowo

Opracowaniem dokumentacji projektowej dotyczącej wiaduktów oraz drogowej infrastruktury towarzyszącej zajmie się firma Sweco Consulting sp. z o.o. z Poznania. Wartość kontraktu to niespełna 2,5 mln zł. Dokumentacja ma być gotowa w ciągu 14 miesięcy. Częścią zadania jest też uzyskanie wszystkich niezbędnych decyzji administracyjnych zezwalających na budowę oraz przeprowadzenie oceny oddziaływania przedsięwzięcia na środowisko. Ta sama firma już w trakcie robót budowlanych będzie sprawować nadzór autorski.

Źródło: UM Poznań Źródło: UM Poznań

Powstanie tych dwóch wiaduktów jest priorytetem, jeśli chodzi o zapewnienie bezpiecznej i szybszej komunikacji pomiędzy dynamicznie rozwijającą się północno-zachodnią częścią Poznania a centrum. Pasażerowie autobusów oraz kierowcy samochodów łatwiej, bezpieczniej i szybciej dojadą do pracy czy szkoły. Oba wiadukty są też niezwykle istotne, jeśli chodzi o rozwój Poznańskiej Kolei Metropolitalnej i ograniczenie liczby aut spoza Poznania wjeżdżających do miasta. Pociągi będą mogły kursować częściej, nie powodując utrudnień dla ruchu samochodowego – mówi Mariusz Wiśniewski, zastępca prezydenta Poznania.

Zgodnie z planami, przetarg na budowę dwóch wiaduktów w Poznaniu ma zostać ogłoszony w drugiej połowie 2021 r. Sama budowa, jak oszacowano, ma potrwać dwa lata. Przed projektantem odpowiedzialne zadanie, bo na bezkolizyjne przejazdy czekają mieszkańcy, którzy tracą dużo czasu przed opuszczonymi szlabanami na przejazdach kolejowych w drodze do pracy czy szkoły. Po otrzymaniu dokumentacji projektowej będziemy mogli ogłosić przetarg na roboty budowlane – dodaje Justyna Litka, prezes zarządu spółki Poznańskie Inwestycje Miejskie.

Źródło: UM Poznań Źródło: UM Poznań

W ramach prac budowlanych przebudowany zostanie też okoliczny układ drogowy, przy czym realizacja poszczególnych etapów inwestycji zależy od stanu finansów miasta. Ostateczne decyzje zapadną na podstawie dokumentacji projektowej.

Źródło: UM Poznań Źródło: UM Poznań

Musimy być przygotowani, że jeżeli będzie trudność ze zgromadzeniem pieniędzy na całość realizacji, trzeba będzie tę inwestycję etapować. W takim wypadku należy wybrać co budować najpierw. Prawdopodobnie, ponieważ rozwiązuje to więcej problemów, zdecydujemy się na przebudowę ul. Lutyckiej wraz z wiaduktem – zaznacza Grzegorz Ganowicz, przewodniczący Rady Miasta.

Przeczytaj także: Poznań coraz bliżej budowy kładki Berdychowskiej

Konferencje Inżynieria

WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE

Sprawdź najbliższe wydarzenia

Powiązane

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.