• 19-kilometrowy Most Krymski otwarty dla ruchu kolejowego
  • Mostem poruszać się mogą zarówno pociągi, jak i samochody, uwzględniono też ciąg pieszo-rowerowy
  • Wartość inwestycji to ponad 3,5 mld USD

Most Krymski (ros. Крымский мост) miał być wspólnym dziełem Rosjan i Ukraińców, podpisano w

Przeprawa rozciąga się pomiędzy Anapą w Kraju Krasnodarskim a krymskim Symferopolem, poprowadzona jest od półwyspu Taman, następnie wzdłuż istniejącej 5-kilometrowej tamy i wyspy Tuzli. Dalej przecina Cieśninę Kerczeńską, okrążając przylądek Ak-Burun od północy. Budowa tego imponującego pod względem długości obiektu stała się dla Rosji ma zapewnić Rosji swobodę w transporcie zarówno ludzi, jak i towarów.

Zgodnie ze wstępnymi obliczeniami, w ciągu doby mostem (w obu kierunkach) przejeżdżać będzie około 40 tys. samochodów oraz 47 par składów pociągów. Będą się one przemieszczać z prędkością do 120 km/godz. Z taką samą prędkością mają jeździć pociągi pasażerskie, a towarowe – 80 km/godz.

Pod mostem przepływać będą statki. Łukowe przęsła przeprawy (o długości 227 m) znajdują się na wysokości 35 m nad lustrem wody, tak by nie zakłócać żeglugi w Cieśninie Kerczeńskiej.

W uroczystości inaugurującej eksploatację przeprawy prezydent Rosji wziął udział osobiście, przejeżdżając pociągiem fragment trasy. Putin zapowiedzia teżł, iż w 2020 r. mostem przewiezionych zostanie 14 mln pasażerów i około 13 mln ton ładunku. Nitki samochodowe włączono do ruchu w maju 2018 r.

Władimir Putin zapowiedział enigmatycznie realizację podobnych do Mostu Krymskiego projektów. Z kolei ukraińska prokuratura 25 grudnia br. poinformowała o wszczęciu oficjalnego postępowania kryminalnego w sprawie nielegalnego przewozu osób przez granicę.

Jak podaje BBC, Unia Europejska potępiła działania Władimira Putina:

Jednak potępienie to nie przekłada się na konkretną aktywność.

Zobacz także: Tak wyglądała budowa Mostu Krymskiego