PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. (PKP PLK) oddały do użytku 15-kilometrowy odcinek Sadowne–Czyżew z drugim nowym mostem. Inwestycja na tym odcinku kosztowała 569 mln zł i została zrealizowana w ramach projektu CEF Łącząc Europę.
Most kolejowy nad Bugiem – Rail Baltica. fot. PKPL PLK
- Odcinek Sadowne–Czyżew stał się dwutorowy – zwiększyła się przepustowość linii Białystok–Warszawa
- W 2019 r. PKP PLK wybudowały i zmodernizowały 150 mostów kolejowych
- Pociągi pasażerskie osiągną prędkość do 106 km/godz., a towarowe do 120 km/godz.
Pociągi na odcinku Sadowne–Czyżew mogą kursować dwoma torami: zlikwidowano wąskie gardło, czyli odcinek o długości 1 km z mostem nad Bugiem.
W październiku ub. r. nad rzekę nasunięto pięć przęseł 300-metrowego nowego obiektu. Każde z przęseł waży około 300 ton. Operacja nasuwania trwała około 12 godzin. Na nowych konstrukcjach ułożone zostały tory. Wykonawca zamontował sieć trakcyjną i urządzenia sterowania ruchem kolejowym. 30 grudnia 2019 r. nową przeprawą pojechały pierwsze pociągi. Wcześniej, w marcu 2019 r. na odcinku Sadowne–Czyżew otwarto pierwszy nowy most nad Bugiem.
Po zakończeniu wszystkich prac i uzyskaniu wymaganych zgód pociągi na tej trasie pasażerskie pojadą z prędkością do 160 km/godz., a towarowe do 120 km/godz.
Nowa przeprawa przez Bug na trasie do Białegostoku to następny zmodernizowany w ramach Krajowego Programu Kolejowego most. Dzięki niemu zwiększona została przepustowość całej linii Białystok–Warszawa. W 2019 r. PKP PLK wybudowały i zmodernizowały 150 mostów kolejowych między innymi w Piszu nad rzeką Pisą, w Kępie Rzeczyckiej nad Sanem, pod Koninem na Kanale Grójeckim – powiedział Ireneusz Merchel, prezes spółki.
Między stacjami Sadowne Węgrowskie a Czyżew na liczącym 35 km odcinku ułożono nowe tory, przebudowano obiekty inżynieryjne. Zmodernizowano też przejazdy kolejowo-drogowe. Zamontowano nowe rozjazdy, wyposażone w system elektrycznego ogrzewania. Na stacji w Małkini wybudowano lokalne centrum sterowania. W ramach inwestycji wybudowany zostanie wiadukt drogowy w Małkini w miejscu przejazdu kolejowo-drogowego. Rozpoczęcie budowy zaplanowane jest w połowie 2020 r.
Prace na odcinku Sadowne–Czyżew są realizowane w ramach projektu „Prace na linii E75 na odcinku Sadowne–Czyżew wraz z robotami pozostałymi na odcinku Warszawa Rembertów–Sadowne” i finansowane z unijnego instrumentu „Łącząc Europę” (CEF).
Rail Baltica to część transeuropejskiego korytarza, który w przyszłości połączy Niemcy, Polskę, Litwę, Łotwę, Estonię i Finlandię. Trasa w Polsce będzie miała długość 374 km.
Przeczytaj także: Nowy most nad Odrą w Kostrzynie – jest ważne porozumienie
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.