Porozumienie podpisane z Ictas zostało już pozytywnie ocenione przez sąd w Rzymie jako zapewniające najlepszą ochronę wierzycieli. Włoska spółka budowlana jest obecnie w trakcie procedury restrukturyzacyjnej pod nadzorem sądu.

Wartość transakcji to 315 mln USD. Spółka Ictas otrzymała całkowity udział w koncesji, należący do tej pory do Astaldi i zrzekła się wszelkich roszczeń dotyczących wspólnie realizowanych inwestycji w Turcji i Rosji.

Firma Astaldi S.p.A. złożyła do sądu wniosek o przeprowadzenie restrukturyzacji jeszcze w 2018 r. Problemy finansowe spółki miały swoje źródło w stratach (w wysokości ponad 300 mln EUR) związanych z realizacją kontraktu budowlanego w Wenezueli. Plan naprawczy uwzględniał m.in. sprzedaż koncesji obejmującej Trzeci Most Bosforski w Turcji. W przypadku pomyślnej transakcji, 18% akcji Astaldi miało wykupić japońskie przedsiębiorstwo IHI Corporation. Plan ten jednak nie został zrealizowany: w Turcji wybuchł kryzys, a oferowane ceny rozminęły się z oczekiwaniami Włochów. Brak spodziewanych środków finansowych, które mogłyby pokryć straty, był bezpośrednią przyczyną ubiegania się firmy o restrukturyzację.

Włoskie przedsiębiorstwo nadal realizuje podjęte wcześniej zobowiązania. W Polsce buduje m.in. tunel drogowy w ciągu tzw. zakopianki oraz odcinek Południowej Obwodnicy Warszawy (S2) z najdłuższym tunelem drogowym w Polsce (2,3 km), znajdującym się w przestrzeni miejskiej. Bierze też udział, jako konsorcjant, w projekcie rozbudowy II linii stołecznego metra.

Trzeci Most Bosforski: kluczowe dane

Przeprawa ta łączy dwie dzielnice miasta, znajdujące się jednak na dwóch różnych kontynentach: europejską dzielnicę Garipçe oraz Poyrazköy w Azji. Jest obiektem drogowo-kolejowym, umożliwiającym przeprawę przez cieśninę Bosfor. Ma 2164 m długości, 58,5 m szerokości, a wysokość pylonów sięga 322 m. To jeden z najdłuższych pod względem długości przęsła (1408 m) mostów wiszących na świecie. Jest jedną z trzech – obok I Mostu Bosforskiego o długości 1560 m i Mostu Mehmeda Zdobywcy o długości 1510 m – przepraw przez Bosfor w Turcji.

Grupa Astaldi to globalny gracz na rynku strategicznej infrastruktury, funkcjonujący na rynku od 95 lat. Oferuje usługi w zakresie projektowania, wykonawstwa i utrzymania infrastruktury publicznej oraz dużych projektów inżynieryjnych. W 2017 r. wartość portfolio kontraktów spółki wyniosła ponad 24 mld EUR. Jest notowana na Giełdzie Papierów Wartościowych w Mediolanie

Przeczytaj także: Pierwszy na świecie trzypoziomowy tunel: będzie przetarg