Turecki parlament zaaprobował realizację projektu budowy kolejnej przeprawy przez cieśninę Bosfor już w styczniu 2019 r. Dla Wielkiego Tunelu Stambulskiego (ang. Great Istanbul Tunnel) uzyskano już również pozwolenie na budowę. Choć o planie budowy tunelu mówiono oficjalnie już od 2015 r., kiedy realizację inwestycji zapowiedział premier Ahmet Davutoğlu, dopiero teraz ogłoszone zostanie postępowanie przetargowe.
Cieśninę Bosfor przetnie pierwszy na świecie trzypoziomowy tunel. Fot. Adobe Stock
Tureckie ministerstwo transportu i infrastruktury już rok temu obiecywało, iż przetarg na realizację inwestycji zostanie ogłoszony w pierwszej części 2019 r. Obecnie deklaruje, iż postępowanie rozpocznie się w 2020 r.
Projekt obejmuje budowę pierwszego na świecie trzypoziomowego tunelu, pod cieśniną Bosfor, w Stambule. Dzięki powstaniu takiego obiektu Azja i Europa połączone zostaną kolejnymi nitkami autostrad i linią kolejową. Trzypoziomowy obiekt łączyć się będzie również z linią metra prowadzącą z Yenikapi do Sefakoy.
Długość tunelu wyniesie, wraz z drogami dojazdowymi, 6,5 km, a średnica 16,8 m. Obiekt zostanie posadowiony 110 m poniżej poziomu morza. Pierwszy i trzeci poziom przeznaczono dla ruchu samochodowego, drugi dla linii kolejowej, która łącznie liczyć ma 31 km. Przepustowość tunelu wynosić ma 6,5 mln pasażerów rocznie.
Wartość projektu w tym momencie nie jest jeszcze znana. Szacowano, iż budowa kosztować może około 3,5 mld USD, jednak wartość ta może wzrosnąć.
Umowa z wykonawcą zostanie podpisana w trybie BOT (build–operate–transfer, czyli buduj–eksploatuj–przekazuj), zapowiedział Cahit Turhan, turecki minister transportu i infrastruktury.
Obecnie w Turcji istnieje 39 tuneli drogowych oraz trzy tunele kolejowe. W budowie znajdują się cztery obiekty: Yeni Zigana Dagi, Kop Dagi, Sabuncubeli oraz Dolmabahce-Fulya. Pod cieśniną Bosfor istnieją już dwa tunele: jeden kolejowy, o długości 13,5 km (z czego 1,4 km pod Bosforem), a drugi drogowy – tunel Eurasia o łącznej długości 14,6 km (z czego pod cieśniną 5,4 km).
Tunel Marmaray
Tunel Marmaray jest pierwszą ze zbudowanych do tej pory przeprawą pod cieśniną Bosfor. Jego nazwa powstała z połączonej nazwy Morza Marmara i tureckiego słowa 'ray', czyli kolej. Tunel znajduje się 56 m pod dnem cieśniny. Realizacja projektu pozwoliła na połączenie dwóch odrębnych systemów kolejowych, które funkcjonują w Turcji: europejskiego i azjatyckiego.
Tunel Eurasia
Tunel Eurasia został w Turcji okrzyknięty projektem stulecia. Realizacja budowy obiektu trwała trzy lata. Tunel zbudowano do 100 m pod poziomem cieśniny Bosfor. Jest jednym z najgłębiej położonych i najszerszych obiektów tego typu na świecie.
Przeczytaj także: Drążą kolejną nitkę metra w Kopenhadze
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.