Tureckie ministerstwo transportu i infrastruktury już rok temu obiecywało, iż przetarg na realizację inwestycji zostanie ogłoszony w pierwszej części 2019 r. Obecnie deklaruje, iż postępowanie rozpocznie się w 2020 r.

Projekt obejmuje budowę pierwszego na świecie trzypoziomowego tunelu, pod cieśniną Bosfor, w Stambule. Dzięki powstaniu takiego obiektu Azja i Europa połączone zostaną kolejnymi nitkami autostrad i linią kolejową. Trzypoziomowy obiekt łączyć się będzie również z linią metra prowadzącą z Yenikapi do Sefakoy.


Długość tunelu wyniesie, wraz z drogami dojazdowymi, 6,5 km, a średnica 16,8 m. Obiekt zostanie posadowiony 110 m poniżej poziomu morza. Pierwszy i trzeci poziom przeznaczono dla ruchu samochodowego, drugi dla linii kolejowej, która łącznie liczyć ma 31 km. Przepustowość tunelu wynosić ma 6,5 mln pasażerów rocznie.

Wartość projektu w tym momencie nie jest jeszcze znana. Szacowano, iż budowa kosztować może około 3,5 mld USD, jednak wartość ta może wzrosnąć.

Umowa z wykonawcą zostanie podpisana w trybie BOT (build–operate–transfer, czyli buduj–eksploatuj–przekazuj), zapowiedział Cahit Turhan, turecki minister transportu i infrastruktury.

Obecnie w Turcji istnieje 39 tuneli drogowych oraz trzy tunele kolejowe. W budowie znajdują się cztery obiekty: Yeni Zigana Dagi, Kop Dagi, Sabuncubeli oraz Dolmabahce-Fulya. Pod cieśniną Bosfor istnieją już dwa tunele: jeden kolejowy, o długości 13,5 km (z czego 1,4 km pod Bosforem), a drugi drogowy – tunel Eurasia o łącznej długości 14,6 km (z czego pod cieśniną 5,4 km).

Tunel Marmaray

Tunel Marmaray jest pierwszą ze zbudowanych do tej pory przeprawą pod cieśniną Bosfor. Jego nazwa powstała z połączonej nazwy Morza Marmara i tureckiego słowa 'ray', czyli kolej. Tunel znajduje się 56 m pod dnem cieśniny. Realizacja projektu pozwoliła na połączenie dwóch odrębnych systemów kolejowych, które funkcjonują w Turcji: europejskiego i azjatyckiego.

Tunel Eurasia

Tunel Eurasia został w Turcji okrzyknięty projektem stulecia. Realizacja budowy obiektu trwała trzy lata. Tunel zbudowano do 100 m pod poziomem cieśniny Bosfor. Jest jednym z najgłębiej położonych i najszerszych obiektów tego typu na świecie.

Przeczytaj także: Drążą kolejną nitkę metra w Kopenhadze