W marcu br. nowa przeprawa kolejowa nad Kanałem Kędzierzyńskim między Sławięcicami a Nową Wsią koło Kędzierzyna Koźla pomyślnie przeszła próby obciążeniowe, od kwietnia pozwala na przyspieszone przejazdy pociągów towarowych. Co istotne, powstała w ciągu jednej z najważniejszych tras towarowych na Górnym Śląsku: Toszek Północ–Rudziniec Gliwicki–Stare Koźle.

Linia od Toszka Północ do Starego Koźla zapewnia transport węgla z kopalń Rybnickiego Okręgu Węglowego, m.in. do portów w Szczecinie, Świnoujściu i Gdyni. Prace zamawiane przez PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. (PKP PLK) zwiększają w ten sposób konkurencyjność kolei w stosunku do transportu drogowego, m.in. przez zapewnienie krótszego czasu przewozu ładunków oraz możliwość wprowadzania na tory i stacje większej liczby pociągów.

Most przez Kanał Kędzierzyński jest stalowy, jego długość to 67 m, a masa to ponad 300 ton. Został zbudowany w miejscu starej konstrukcji, obok mostów na linii Kędzierzyn Koźle–Gliwice.

Elementy przeprawy przywieziono w częściach. Specjalnie przygotowane tymczasowe podpory podtrzymywały konstrukcję w trakcie jej nasuwania centymetr po centymetrze z jednego brzegu na drugi. Operacja nasuwania trwała tydzień. Na nowym moście ułożono tor i zamontowano sieć trakcyjną – przekazały PKP PLK.

Szybszy transport towarów umożliwia też m.in. nowy, blisko 30-metrowy kolejowy wiadukt nad dwutorową linią (nr 152) w Pisarzowicach koło Toszka.

W maju ma się zakończyć przebudowa mostu na Kanale Gliwickim oraz prace przy drugim przęśle wiaduktu kolejowego w Paczynie.

Wartość projektu to 192 mln zł. Zakończenie wszystkich prac zaplanowano na koniec 2020 r.

Przeczytaj także: Modernizacja krakowskiej linii średnicowej: nowe tory niemal gotowe