Jak podkreślają PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. (PKP PLK), dzięki dodatkowym torom będzie więcej kursów pociągów w aglomeracji.

W stolicy Małopolski zaplanowano trzy nowe przeprawy przez Wisłę. Zastąpią użytkowany od 1988 r. obiekt, który nie spełnia warunków nowoczesnych przejazdów, jakie zaplanowano na linii kolejowej E30 w stolicy Małopolski. Pociągi będą przejeżdżać nimi na trasie pomiędzy stacją Zabłocie i nowym przystankiem na Grzegórzkach.

Pierwsza nitka potrójnej przeprawy, znajdująca się po lewej stronie istniejącego obiektu, ma być oddana do użytku w maju br. Wtedy rozpocznie się budowa nitki mającej powstać po prawej stronie. Ostatni most powstanie po wyburzeniu funkcjonującego obiektu, na jego miejscu. Nowe mosty kolejowe nad Wisłą w Krakowie będą miały po 234 m długości i 32 m szerokości.

Przebudowa krakowskiej linii średnicowej to największa inwestycja PKP PLK na etapie budowy na południu Polski. Dzięki niej rozwinie się kolej aglomeracyjna i łatwiejsze będą podróże w kraju i Europie, do i ze stolicy Małopolski. Powstaną m.in. dwa nowe komfortowe przystanki Kraków Złocień i Kraków Grzegórzki – zaznaczył Ireneusz Merchel, prezes zarządu PKP PLK.

Wartość projektu to około 1 mld zł.

Władze Krakowa wspólnie z PKP PKP PLK planują również budowę 500-metrowej kładki pieszo-rowerowej nad Wisłą, która połączy Grzegórzki z Zabłociem. Ma zostać wybudowana przy powstającym moście kolejowym, a wartość tej inwestycji wyniesie 70 mln zł.

Przeczytaj także: Pandemia zatrzymała budowę obrotowej kładki w Gdańsku. Ale na krótko