Nie tylko po nowych torach, ale i po nowym moście będą przejeżdżać pociągi poruszające się po krakowskiej linii średnicowej. Już za kilka tygodni, zgodnie z harmonogramem, zakończyć ma się kolejny etap modernizacji krakowskiej infrastruktury kolejowej.
Nowy most przez Wisłę. Fot. Piotr Hamarnik, PKP PLK.
Jak podkreślają PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. (PKP PLK), dzięki dodatkowym torom będzie więcej kursów pociągów w aglomeracji.
W stolicy Małopolski zaplanowano trzy nowe przeprawy przez Wisłę. Zastąpią użytkowany od 1988 r. obiekt, który nie spełnia warunków nowoczesnych przejazdów, jakie zaplanowano na linii kolejowej E30 w stolicy Małopolski. Pociągi będą przejeżdżać nimi na trasie pomiędzy stacją Zabłocie i nowym przystankiem na Grzegórzkach.
Pierwsza nitka potrójnej przeprawy, znajdująca się po lewej stronie istniejącego obiektu, ma być oddana do użytku w maju br. Wtedy rozpocznie się budowa nitki mającej powstać po prawej stronie. Ostatni most powstanie po wyburzeniu funkcjonującego obiektu, na jego miejscu. Nowe mosty kolejowe nad Wisłą w Krakowie będą miały po 234 m długości i 32 m szerokości.
Przebudowa krakowskiej linii średnicowej to największa inwestycja PKP PLK na etapie budowy na południu Polski. Dzięki niej rozwinie się kolej aglomeracyjna i łatwiejsze będą podróże w kraju i Europie, do i ze stolicy Małopolski. Powstaną m.in. dwa nowe komfortowe przystanki Kraków Złocień i Kraków Grzegórzki – zaznaczył Ireneusz Merchel, prezes zarządu PKP PLK.
Wartość projektu to około 1 mld zł.
Władze Krakowa wspólnie z PKP PKP PLK planują również budowę 500-metrowej kładki pieszo-rowerowej nad Wisłą, która połączy Grzegórzki z Zabłociem. Ma zostać wybudowana przy powstającym moście kolejowym, a wartość tej inwestycji wyniesie 70 mln zł.
Przeczytaj także: Pandemia zatrzymała budowę obrotowej kładki w Gdańsku. Ale na krótko
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.