• Naprawa mostu może potrwać 1,5 miesiąca
  • W ciągu tzw. obejścia Węgierskiej Górki powstaną dwa tunele
  • Droga ma być gotowa za trzy lata

Przez most w Milówce przebiega międzynarodowa trasa na Słowację i dalej południe Europy przez Zwardoń, więc każdego dnia przejeżdża nim mnóstwo tirów. Od strony Rajczy nośność płyty pomostowej jest bardzo słaba; w kluczu typowym, w środku rozpiętości. Musieliśmy to wygrodzić. Rozpoczyna się wzmacnianie tego mostu – powiedział, na antenie Radia Bielsko, Tomasz Kotajny, dyrektor Powiatowego Zarządu Dróg w Żywcu. Roboty mogą potrwać około 1,5 miesiąca. Jak przypomniało Radio, już rok temu stwierdzono, że w wyniku nadmiernej eksploatacji tego mostu, np. w czasie budowy S1, przeprawa może wymagać remontu.

W ramach budowy S1 już w marcu tego roku prowadzono prace wycinkowe, a także wyburzeniowe. Odcinek Przybędza-Milówka będzie mieć 8,5 km długości, w dużej części poprowadzony zostanie tunelami (budowanymi metodą górniczą). Powstaną dwa tego typu obiekty: w masywach Barania (o długości 830 m) i Białożyński Groń (1000 m). Ponadto, nad ulicami Zielona Góra i Zielona, zbudowana będzie estakada o długości 940 m. Zaplanowano tez np. rozbudowę węzłów Przybędza i Milówka.

Koszt budowy tej drogi to 1,38 mld zł. Wszystko ma być gotowe w II kwartale 2023 r. Umowę podpisano w październiku 2019 r.; wykonawcą zadania jest konsorcjum firm Mirbud, Kobylarnia oraz Zrzeszenie Budowlane Interbudmontaż (partner).

Na odcinku Przybędza–Milówka droga S1 będzie mieć dwa typy przekroju: jednojezdniowy (3,7 km) przed i za tunelami, a także dwujezdniowy (4,8 km) w tunelach i między nimi. Obejście Węgierskiej Górki to część drogi ekspresowej Bielsko-Biała–Żywiec–Zwardoń (granica polsko-słowacka).

Zobacz także: Tunel Zakopianka. Do drążenia użyto 180 ton materiałów wybuchowych