• Nowy, czteroprzęsłowy wiadukt, będzie miał dwie jezdnie, chodnik i drogę rowerową
  • Istniejące skrzyżowania w sąsiedztwie obiektu zostaną zastąpione rondami
  • W ramach inwestycji zostanie nasadzonych 9300 sztuk roślin

Rozbiórka i budowa

Wiadukt nad ul. Bolesława Krzywoustego powstał w latach 70. XX w. Po długim czasie eksploatacji jego stan techniczny jest tak zły, że obiekt nadaje się tylko do rozbiórki. Po jego wyburzeniu zostanie zbudowana nowa, czteroprzęsłowa przeprawa z dwoma jezdniami, chodnikami i drogą rowerową. Zostanie zamontowane oświetlenie oraz odwodnienie, którego stary wiadukt nie miał.

W ramach prac skrzyżowania ul. Kurlandzkiej z ulicami Wiatraczną i Bobrzańską staną się rondami. Mają one poprawić bezpieczeństwo kierowców i pasażerów przejeżdżających wiaduktem.


Decyzje administracyjne

W ramach procedury uzyskania ZRID-u przeprowadzona została ocena wpływu inwestycji na środowisko, zakończona uzyskaniem decyzji środowiskowej. Ocena wpływu przebudowy wiaduktu i układu drogowego na środowisko obejmowała między innymi pomiary natężenia hałasu. Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska (RDOŚ), wydając decyzję środowiskową, zobowiązała inwestora do poszerzenia zakresu inwestycji o montaż ekranów akustycznych, aby zapewnić mieszkańcom, zgodny z obowiązującymi przepisami, komfort akustyczny – informuje Zarząd Dróg Miejskich w Poznaniu (ZDM).

Mniej hałasu

By zmniejszyć poziom hałasu, projektant wprowadził dodatkowe rozwiązania, jak cicha nawierzchnia na jezdniach i ograniczenie prędkości. Zdaniem ZDM w ramach istniejącego pasa drogowego, ukształtowania terenu i uzbrojenia podziemnego oraz biorąc pod uwagę warunki techniczne i przepisy prawa projektanci rozmieścili, w sposób optymalny, wszystkie niezbędne elementy infrastruktury – jezdnie, chodniki, drogę rowerową, oświetlenie i ekrany.

80 drzew do wycięcia

Jednak z powodu konieczności montażu ekranów dojdzie do wycinki około 80 drzew rosnących w pasie drogowym ul. Kurlandzkiej. Dlatego wiceprezydent Poznania Mariusz Wiśniewski nakazał ZDM i firmie Poznańskie Inwestycje Miejskie ponowną weryfikację dotyczącą planowanego usunięcia roślin. Zostanie ona przeprowadzona przed rozpoczęciem prac. Tymczasem RDOŚ ponownie analizuje decyzję środowiskową.

Nowe nasadzenia

W ramach całej inwestycji zostanie nasadzonych ponad 9 300 sztuk roślin (w tym drzewa, krzewy, byliny, trawy, rośliny cebulowe) o łącznej powierzchni 1 318 m2. Wzdłuż przebudowywanego odcinka ulicy Kurlandzkiej, od strony osiedla Orła Białego, zostanie posadzony szpaler lip oraz krzewy jaśminowca. Ponadto w rejonie inwestycji, w uzgodnionej m.in. z ZDM lokalizacji, posadzonych zostanie około 170 drzew w ramach nasadzeń rekompensacyjnych – czytamy w komunikacie.

Przeczytaj także: Most dla czołgów na placu budowy w Toruniu