• Partner portalu
  • Partner portalu
  • Partner portalu
Partnerzy portalu

Kto wyremontuje Most Zwierzyniecki we Wrocławiu?

Opublikowano: 05-10-2020 Źródło: Um Wrocław, konserwatorzabytkow.pl

Ogłoszono przetarg na remont Mostu Zwierzynieckiego we Wrocławiu. To najstarsza czynna drogowa przeprawa w stolicy Dolnego Śląska, ma 123 lata.


Most Zwierzyniecki we Wrocławiu. Źródło: UM Wrocław/ZDiUM Most Zwierzyniecki we Wrocławiu. Źródło: UM Wrocław/ZDiUM

W ramach planowanych prac zabytkowa konstrukcja Mostu Zwierzynieckiego zostanie poddana czyszczeniu, renowacji i zyska zabezpieczenie antykorozyjne. Zaplanowano również m.in. remont chodników oraz ukrytych w moście sieci: ciepłowniczej, wodociągowej i energetycznej. Na przeprawie, w części miejsc z asfaltową nawierzchnią, pojawią się płyty granitowe.

Wszystkie prace odbędą się bez wyłączenia obiektu z ruchu, bo część drogowo-tramwajowa nie jest przewidziana do remontu w tym etapie. Z kolei piesi i rowerzyści podczas robót będą korzystać z chodnika po jednej stronie mostu – mówi Ewa Mazur z Zarządu Dróg i Utrzymania Miasta we Wrocławiu.

Fot. konik60/Adobe Stock Fot. konik60/Adobe Stock

Elementem tego zadania jest wykonanie badań, które dadzą odpowiedź na pytanie, jaki był oryginalny kolor tego mostu. Chodzi o badania stratygraficzne, które wykorzystywane są głównie przez badaczy zabytków, a mają na celu, jak podaje serwis konserwatorzabytkow.pl, ustalenie i określenie chronologii występujących warstw technologicznych i nawarstwień historycznych (takich jak podstawowy budulec, zaprawy, podkłady i warstwy malarskie). (…) Układ warstw historycznych opowiada nam również wiele na temat dziejów badanego obiektu, takich jak ilości i jakości remontów, występowania elementów pierwotnych (oryginalnych, pochodzących z czasów powstania zabytku) i wtórnych (będących efektem późniejszych ingerencji w jego formę lub funkcję).

O tym, na jaki kolor pomalowany zostanie Most Zwierzyniecki, zadecyduje konserwator zabytków.

Most Zwierzyniecki znajduje się we wschodniej części Wrocławia, nad Starą Odrą, łączy centrum z osiedlami Dąbie, Biskupin, Sępolno i Bartoszowice. Ma 62 m długości, 21,8 m szerokości (10 m szerokości jezdni, 2 × 5,9 m chodników). To oparta na granitowych przyczółkach stalowa jednoprzęsłowa konstrukcja kratownicowa.

Przeczytaj także: Zaczyna się budowa przyczółku mostu przez Wartę

Foto, video, animacje 3D, VR

Twój partner w multimediach.

Sprawdź naszą ofertę!