Modernizacja węzła Czechowice-Dziedzice to jedna z największych w południowej Polsce inwestycji PKP Polskich Linii Kolejowych S.A. (PKP PLK) o wartości 1,4 mld zł. W jej ramach powstaje most nad Wisłą, a na szlaku linii między Czechowicami a Zabrzegiem zostanie przebudowanych sześć wiaduktów.
Fot. Łukasz Hachuła/PKP PLK
- Most nad Wisłą będzie miał 150 m długości
- Pociągi pasażerskie na linii między Katowicami a Zabrzegiem pojadą do 160 km/godz.
- Modernizacja węzła Czechowice-Dziedzice zakończy się w październiku 2023 r.
Montaż przęseł
Przeprawa przez Wisłę między Goczałkowicami Zdrój a Czechowicami-Dziedzicami będzie miała 150 m długości. Na osobnych trzyprzęsłowych konstrukcjach zostaną położone dwa tory. Zamontowano już dwa przęsła dla każdego toru, w grudniu zostaną położone pozostałe cztery, wykonawca będzie kontynuował roboty przy moście.
Fot. IR/PKP PLK
Nowe wiadukty i tory
Między Czechowicami-Dziedzicami a Zabrzegiem w siedmiu z 12 lokalizacji powstają obiekty inżynieryjne. To m.in. wiadukt kolejowy nad drogą w Czechowicach-Dziedzicach oraz most nad rzeką Iłownicą na szlaku Czechowice-Dziedzice–Zabrzeg. Rozpoczęło się już układanie torów i montaż rozjazdów od strony Zabrzegu. Wykonawca układa kostkę na nowych konstrukcjach peronów na przystanku Zabrzeg. Aktualnie na placu budowy roboty wykonuje 260 pracowników i 90 maszyn. Sam przystanek zostanie ukończony w połowie 2021 r.
Fot. Łukasz Hachuła/PKP PLK
Modernizacja stacji i przystanków
Modernizacja stacji Czechowice-Dziedzice rozpocznie się w I kwartale 2021 r. Perony zostaną przystosowane dla osób niepełnosprawnych, zamontowane zostaną windy oraz pochylnie. Pojawią się tablice informacyjne z alfabetem Braille’a dla niedowidzących i niewidomych, a także nowe wiaty i ławki. Zostanie zainstalowany system monitoringu. Także przystanki Goczałkowice Zdrój i Zabrzeg będą lepiej dostoswane do potrzeb pasażerów.
Fot. Łukasz Hachuła/PKP PLK
Pociągi pojadą szybciej
W wyniku prowadzony prac na trasie między Katowicami i Zebrzydowicami oraz Wisłą Głębce pociągi pasażerskie będą osiągać prędkość do 160 km/godz., a składy towarowe do 120 km/godz. Zaplanowano wymianę około 50 km torów i sieci trakcyjnej, a także rozjazdów. Trzy przejazdy kolejowo-drogowe będą bezpieczniejsze po przebudowie. Wzrośnie przepustowość linii kolejowych, a węzeł w Czechowicach-Dziedzicach będzie wykorzystywany efektywniej.
Lokalne centrum sterowania na stacji Czechowice–Dziedzice obsłuży przejazdy pociągów na szlaku Goczałkowice Zdrój–Czechowice-Dziedzice–Zabrzeg.
Unijne dofinasowanie
Koszty realizacji projektu „Prace na podstawowych ciągach pasażerskich (E30 i E65) na obszarze Śląska, Etap I: linia E65 na odc. Będzin–Katowice–Tychy–Czechowice-Dziedzice–Zebrzydowice: LOT C na odcinku podg. Most Wisła–Czechowice-Dziedzice–Zabrzeg” wynoszą 1,4 mld zł. Dofinansowanie unijne pochodzi z instrumentu CEF „Łącząc Europę”. Planowane zakończenie robót to październik 2023 r.
Przeczytaj także: Bielsko-Biała chce zrekonstruować słynny most
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.