• Po przebudowie wiaduktu prędkość składów towarowych wzrosła z 80 do 100 km/godz.
  • Pociągi pasażerskie mogą osiągnąć 160 km/godz. zamiast dotychczasowych 100 km/godz.
  • Remont obiektu prowadzono od kwietnia do końca października

Przewozy towarowe z ominięciem Inowrocławia

Po przebudowie pociągi mogą omijać centrum Inowrocławia, dzięki czemu zwiększyły się możliwości przewozów towarowych w woj. kujawsko-pomorskim. Roboty prowadzono od kwietnia do końca października. Wiadukt jest częścią linii 741 Mimowola–Jaksice. Prace kosztowały około 2,5 mln zł, ale na wcześniejszą przebudowę towarowej obwodnicy Bydgoszczy i prace na linii Dziarnowo–Wapienno PKP PLK wydały już 145 mln zł.


Prace remontowe

Obiekt został wybudowany w połowie XX w. Wymieniono w nim stalowe konstrukcje, wyremontowano przyczółki i ułożono nowe tory. Roboty prowadzono na każdej z konstrukcji pod dwoma torami, zachowano przy tym ruch pociągów. Wykonano też odwodnienie, odnowiono skarpy i zamontowano nowe balustrady. Codziennie przez przeprawę przejeżdża około 40 pociągów.

Szybsze przejazdy

W wyniku prac wzrosło bezpieczeństwo ruchu kolejowego, a składy towarowe mogą przejeżdżać przez obiekt z prędkością 100 km/godz. (wcześniej 80 km/godz.). Mogą też być cięższe niż do tej pory. Dopuszczalna prędkość pociągów pasażerskich wzrosła ze 100 km/godz. do 160 km/godz.

Więcej towarów za jednym razem

Modernizacja kolejowej obwodnicy Bydgoszczy i przebudowa wiaduktu na linii Mimowola–Jaksice usprawniły, zdaniem PKP PLK, transport ładunków między Nową Wsią Wielką a Maksymilianowem. Kolej przypomina, że podobne efekty przyniosły prace na szlaku między Dziarnowem a Wapiennem, gdzie zwiększyły się ilości towarów i surowców w składach dostarczających je do Cementowni „Kujawy” w Bielawach oraz zakładów w Inowrocławiu i Janikowie. Skróciły się też czasy przejazdów.

Przeczytaj także: Kraków: kto opracuje koncepcję nowego wiaduktu?