W Warszawie zakończyła się modernizacja wiaduktu wzdłuż ul. Ostrobramskiej. Samochody na obiekt nad al. Stanów Zjednoczonych wjechały kilkanaście dni przed planowanym terminem.

Wiadukt wzdłuż ul. Ostrobramskiej to element węzła przesiadkowego na Przyczółku Grochowskim, który wchodzi w skład Trasy Łazienkowskiej, zbudowanej w latach 70. XX. Głównym celem remontu było przywrócenie wiaduktowi odpowiednich właściwości eksploatacyjnych – nośność utrzymywano dzięki zastosowaniu tymczasowych podpór.
Obiekt powstał od nowa
Przeprowadzono m.in. wymianę: płyt, korpusu przyczółków, skrzydeł, ścian zaplecznych, podpór pośrednich. Do tego są nowe urządzenia dylatacyjne, krawężniki, balustrady i bariery ochronne, a także system odprowadzania wód opadowych. Kluczowa była wymiana płyty pomostu – wylano 1400 m3 betonu. Z uwagi na rozmiary płyty – 81 m długości, 19 m szerokości i 1 m grubości koryta – trwało to ponad dobę.
Przestrzeń pod wiaduktem przed i po remoncie. Fot. ZDM w Warszawie
Celem remontu była też poprawa dojścia do czterech przystanków autobusowych obsługujących 11 linii. Z tego powodu wybudowano nowe stopnie schodów po północnej stronie węzła, ponadto zostawiono miejsce pod budowę pochylni prowadzącej na wiadukt.
Więcej remontów wiaduktów w Warszawie
Wcześniej w Warszawie wyremontowano inne wiadukty na Trasie Łazienkowskiej: na węzłach z Wisłostradą i Wałem Miedzeszyńskim, a w planie jest przebudowa wiaduktów na Agrykoli i Saskiej Kępie. Każdego dnia z Trasy Łazienkowskiej korzysta ponad 100 tys. kierowców.
Przeczytaj także: Kto zaprojektuje wiadukt przy granicy z Niemcami?

Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.