W Warszawie zakończyła się modernizacja wiaduktu wzdłuż ul. Ostrobramskiej. Samochody na obiekt nad al. Stanów Zjednoczonych wjechały kilkanaście dni przed planowanym terminem.
Fot. ZDM w Warszawie
Wiadukt wzdłuż ul. Ostrobramskiej to element węzła przesiadkowego na Przyczółku Grochowskim, który wchodzi w skład Trasy Łazienkowskiej, zbudowanej w latach 70. XX. Głównym celem remontu było przywrócenie wiaduktowi odpowiednich właściwości eksploatacyjnych – nośność utrzymywano dzięki zastosowaniu tymczasowych podpór.
Obiekt powstał od nowa
Przeprowadzono m.in. wymianę: płyt, korpusu przyczółków, skrzydeł, ścian zaplecznych, podpór pośrednich. Do tego są nowe urządzenia dylatacyjne, krawężniki, balustrady i bariery ochronne, a także system odprowadzania wód opadowych. Kluczowa była wymiana płyty pomostu – wylano 1400 m3 betonu. Z uwagi na rozmiary płyty – 81 m długości, 19 m szerokości i 1 m grubości koryta – trwało to ponad dobę.
Przestrzeń pod wiaduktem przed i po remoncie. Fot. ZDM w Warszawie
Celem remontu była też poprawa dojścia do czterech przystanków autobusowych obsługujących 11 linii. Z tego powodu wybudowano nowe stopnie schodów po północnej stronie węzła, ponadto zostawiono miejsce pod budowę pochylni prowadzącej na wiadukt.
Więcej remontów wiaduktów w Warszawie
Wcześniej w Warszawie wyremontowano inne wiadukty na Trasie Łazienkowskiej: na węzłach z Wisłostradą i Wałem Miedzeszyńskim, a w planie jest przebudowa wiaduktów na Agrykoli i Saskiej Kępie. Każdego dnia z Trasy Łazienkowskiej korzysta ponad 100 tys. kierowców.
Przeczytaj także: Kto zaprojektuje wiadukt przy granicy z Niemcami?
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.