W Hongkongu, na wcześniej przygotowanych filarach, zamontowano ważącą 10 tys. ton stalową konstrukcję mostu z podwójnym łukiem. To pierwszy raz, kiedy w tym regionie zdecydowano się zastosować metodę „float-over”.
Fot. cbltko.hk
Wyprodukowana w pobliżu Szanghaju konstrukcja na miejsce montażu dotarła drogą morską na specjalnej barce. Metodę „float-over” postanowiono wykorzystać ze względu na specyfikę pracy na wodzie – barka między filary wpłynęła w trakcie okna przypływowego. Jako balast wykorzystano 27 tys. m3 wody morskiej, co pozwoliło obniżyć barkę o 1 m i jednocześnie zamontować konstrukcję na filarach.
Roboty montażowe trwały około pięciu godzin.
Fot. cbltko.hk
Potrzebna była drobiazgowa analiza
Jak poinformował rzecznik Departamentu Inżynierii Lądowej i Rozwoju rządu Hongkongu, zanim przystąpiono do głównych robót, zespół projektowy, aby być pewnym sprawnego przeprowadzenia całego procesu, przeprowadził drobiazgową analizę każdego planowanego kroku.
Fot. cbltko.hk
Most jest częścią budowy Cross Bay Link w Tseung Kwan O. Cała droga, z 1-kilometrową przeprawą nad morzem, będzie mieć 1,8 km długości. Wszystko gotowe ma być w 2022 r. Generalny wykonawca zadania to China Road & Bridge Corporation.
Opisywany proces dotyczył największego przęsła mostu (który powstaje przy użyciu różnych metod). W komunikacie napisano, że pomyślne zakończenie montażu jest kamieniem milowym dla projektu Cross Bay Link.
Przeczytaj także: Budowa najdłuższego takiego mostu w Niemczech [wizualizacje, wideo]
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.