• Partner portalu
  • Partner portalu
  • Partner portalu
Partnerzy portalu

Nietypowa operacja na budowie mostu Storstrom Bridge [wideo]

Opublikowano: 10-03-2021 Źródło: linkedin.com/fagioli

Prawie 4 km długości będzie mieć Storstrom Bridge, czyli most drogowo-kolejowy w Danii, który połączy dwie wyspy: Flaster i Masnedo. Przeprawa ułatwi podróżowanie z Kopenhagi do Hamburga.


Źródło: DISSING+WEITLING architecture Źródło: DISSING+WEITLING architecture

Na Storstrom Bridge znajdzie się dwupasmowa droga, dwutorowa linia kolejowa dla pociągów pasażerskich i towarowych, a także ścieżka dla pieszych oraz rowerzystów. Pociągi pasażerskie będą mogły poruszać się z prędkością 200 km/godz., towarowe – 120 km/godz., a samochody – 80 km/godz.

Źródlo: DRD Źródlo: DRD

O tym, jak trudne to wyzwanie, świadczy fakt, że w planie jest m.in. montaż cokołów fundamentowych o masie do 2500 ton oraz dźwigarów o masie 4000 ton. Największy fundament osiągnie masę 12 tys. ton. W ramach robót związanych z posadowieniem tego obiektu wykorzystana zostanie technologia palowania.

W ostatnim czasie do prac związanych z posadowieniem w morzu drugiej sekcji fundamentowej mostu wykorzystana została specjalnie skonstruowana na potrzeby tego typu inwestycji jednostka pływająca. Jak wyglądały te roboty? Zobacz poniższe wideo:

Cały Storstrom Bridge do użytku ma być oddany za trzy lata. Umowa obejmuje też rozbiórkę starego mostu Storstrom z 1937 r. W październiku 2011 r. wykryto na nim pęknięcia w kilku stalowych belkach. Co prawda przeprowadzono wtedy naprawę za pomocą belek rozporowych i wznowiono ruch, ale jednocześnie podjęto decyzję o budowie nowej przeprawy.

Przeczytaj także: Hongkong – montaż z wody potężnej konstrukcji mostu [zdjęcia]

Foto, video, animacje 3D, VR

Twój partner w multimediach.

Sprawdź naszą ofertę!