• Partner portalu
  • Partner portalu
  • Partner portalu
Partnerzy portalu

Bydgoszcz: tymczasowe podparcie Mostu Uniwersyteckiego. A co potem?

Opublikowano: 23-03-2021 Źródło: ZDMiKP w Bydgoszczy

W Bydgoszczy trwają prace związane z podparciem Mostu Uniwersyteckiego przez Brdę. Wszystko to efekt zamknięcia tej przeprawy pod koniec stycznia br., co z kolei było wypadkową wyników ekspertyzy węzłów, czyli elementów kotwiących wanty (liny).


Fot. ZDMiKP w Bydgoszczy Fot. ZDMiKP w Bydgoszczy

Wykonawcę podparcia wybrano w trybie pilnym, bez całej procedury przetargowej. W ostatnich dniach przygotowywano podłoże pod konstrukcje wsporcze – m.in. w rejonie nabrzeża Brdy wbito stalowe grodzice, ponieważ jedną z podpór przewidziano w rzece.

Fot. ZDMiKP w Bydgoszczy Fot. ZDMiKP w Bydgoszczy

Podparcie obiektu ma być wykonane do końca kwietnia (wartość umowy to niemal 1,8 mln zł). Z kolei wkrótce ogłoszony powinien zostać przetarg na przeprowadzenie docelowej naprawy mostu w Bydgoszczy.

Most Uniwersytecki – co się stało?

Na początku lutego Zarząd Dróg Miejskich i Transportu Publicznego w Bydgoszczy poinformował, że w ekspertyzie wskazano, iż połączenia przęsła z wantami są za słabe, mogą nie utrzymać ciężaru obiektu. Odkształcenia określono jako trwałe. Podjęto decyzję o zamknięciu obiektu do czasu wykonania podparcia oraz zakończenia prac naprawczych, jednocześnie informując, że stan pozostałych elementów przeprawy (pylonów, płyty głównej, want) nie budzi zastrzeżeń – uszkodzeniu uległy wyłącznie mocowania stalowe przytwierdzone do płaszczyzn bocznych mostu. Prawdopodobnie do błędów doszło na etapie projektowania przeprawy.

Źródło: ZDMiKP w Bydgoszczy Źródło: ZDMiKP w Bydgoszczy

Most Uniwersytecki w Bydgoszczy, który oddany do użytku został w grudniu 2013 r., ma 200 m długości. Wchodzi w skład 1,5-kilometrowej Trasy Uniwersyteckiej, która na długości 720 m poprowadzona została siedmioma obiektami inżynieryjnymi. Tylko właśnie nad Brdą zdecydowano się zbudować tzw. przeprawę wantową. Pylony mają około 70 m wysokości, a najdłuższe z 16 want w osłonach po 160 m długości.

PRZECZYTAJ SZCZEGÓŁOWĄ EKSPERTYZĘ

Konferencje Inżynieria

WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE

Sprawdź najbliższe wydarzenia

Powiązane

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.