W Warszawie powstanie, jak twierdzą władze miasta, jeden z najdłuższych pieszo-rowerowych mostów na świecie. Przeprawę przez Wisłę zaplanowano między rejonem ul. Karowej (dzielnica Śródmieście, lewy brzeg), a rejonem ul. Okrzei (Praga, prawy brzeg). Ukończono już projekt, wydano pozwolenie na budowę, a radni przyznali środki na budowę.
Pieszo-rowerowy most w Warszawie. Źródło: ZDM w Warszawie
Jaki będzie nowy most w Warszawie?
Nowy most w Warszawie ma mieć 452 m długości. Zmienna będzie szerokość przeprawy: w najwęższym punkcie wyniesie 6,9 m, a nad nurtem rzeki – 16,3 m. W skład obiektu wejdzie siedem żelbetowych podpór. Na moście nie będzie podziału na strefę pieszą i rowerową, przewidziano z kolei dwie strefy wypoczynkowe. Maksymalne pochylenie ciągu pieszo-rowerowego wyniesie 5,5%.
Źródło: ZDM w Warszawie
Most został zaprojektowany w taki sposób, by mogły na niego wjechać pojazdy specjalne o masie 3,5 ton (np. do prac utrzymaniowych czy karetki). Oświetlenie przeprawy będzie umieszczone w balustradach.
Poruszanie się bez towarzystwa samochodów
Planowany obiekt umożliwi pieszym i rowerzystom poruszanie się – z dala od ruchu samochodowego – między Bulwarami Wiślanymi, czyli popularnym miejscem wypoczynku, a praskim brzegiem rzeki, który jest niezagospodarowany. Obecnie należy korzystać z „trudnego” dla pieszych mostu Śląsko-Dąbrowskiego.
Źródło: ZDM w Warszawie
Dzięki nowej przeprawie będzie można szybko trafić w okolice Krakowskiego Przedmieścia.
Źródło: ZDM w Warszawie
Warszawa potrzebuje nowych, pięknych przepraw przez rzekę. A ta przeznaczona jedynie dla pieszych i cyklistów będzie naprawdę unikalna. Tym bardziej, że wyłoniony w konkursie projekt wpisuje się w pejzaż miasta i będzie jego rozpoznawalnym fragmentem. Realizacja projektu mostu pieszo-rowerowego teraz, gdy powinniśmy jak najwięcej przebywać na świeżym powietrzu, to świetny pomysł – mówi Ewa Malinowska-Grupińska, przewodnicząca Rady Miasta Warszawy.
Ile potrwa budowa mostu?
Źródło: ZDM w Warszawie
W międzynarodowym konkursie za najlepszy uznano projekt pracowni Schuessler-Plan Inżynierzy. Miasto na budowę mostu zabezpieczyło 180 mln zł. W styczniu tego roku uzyskano pozwolenie na budowę, przetarg prawdopodobnie zostanie ogłoszony jeszcze wiosną. Zgodnie z założeniami, roboty budowlane potrwają 2-3 lata.
Przeczytaj także: Kraków chce zbudować układ z tunelem i kładką [wizualizacje]
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.