Na wyspie Reunion położonej na Oceanie Indyjskim ukończono budowę mostu drogowego o długości 5,4 km – najdłuższego we Francji (to terytorium zamorskie). To część przybrzeżnej, 12,7-kilometrowej trasy Nouvelle Route du Littoral, która zastąpi istniejące, niebezpieczne połączenie drogowe między Saint-Denis i La Possession, głównymi miastami.
Fot. VINCI
- Most nad oceanem wokół wyspy Reunion jest najdłuższą przeprawą we Francji
- Jest częścią nowej drogi, która zastąpi istniejącą, niebezpieczną trasę
- Koszty inwestycji szacowano na 1,66 mld EUR, ale prawdopodobnie przekroczą 2 mld EUR
Rosnące koszty
Prace budowlane rozpoczęto pod koniec 2013 r., a cała trasa miała zostać oddana do użytku w 2020 r. Doszło jednak do opóźnień i aktualnie pewne jest, że od 30 marca kierowcy będą mogli skorzystać z nowego mostu otaczającego wybrzeże. Ze względu na koszty oszacowane na 1,66 mld EUR Nouvelle Route du Littoral uznano za najdroższą inwestycję drogową we Francji (przez opóźnienia i komplikacje administracyjne prawdopodobnie pochłonie ponad 2 mld EUR). Budowa mostu pochłonęła około 715 mln EUR.
Nowa trasa zapewni bezpieczeństwo
Budowa całej trasy ma zapewnić bezpieczniejsze i bardziej niezawodne połączenie dwóch głównych miast od dotychczasowego. Z istniejącej, 13-kilometrowej drogi oddanej do użytku w 1976 r. korzysta dziennie nawet 80 tys. pojazdów. To malownicza trasa na zboczu górskim z widokiem na ocean, ale niebezpieczna. Przebiega u podnóża stromych wulkanicznych klifów i blisko linii brzegowej, występują tu lawiny błota, powodzie deszczowe i pływowe. Problemy występują 64 dni w roku, prowadzą do zamykania pasów ruchu i zatorów drogowych, negatywnie wpływają na transport towarów (60% całości). Na Route du Littoral doszło do 22 śmiertelnych wypadków spowodowanych licznymi osuwiskami. Obiekt wymagał nieustannych prac zabezpieczających, budowy zbrojonych betonowych murów i wzmacniania gruntu. Dlatego podjęto decyzję o budowie nowego połączenia z mostem odsuwającym ruch od wybrzeża.
Źródło: Nouvelle Route du Littoral
Most nad oceanem
Cała droga składa się z trzech segmentów: mostu oraz dwóch grobli (Grande Chaloupe–Saint-Denis i La Grande Chaloupe–La Possession). Przeprawa została już ukończona, budowało ją konsorcjum firm VINCI Construction (lider), Dodin Campenon Bernard, Bouygues Travaux Publics i Demathieu & Bard. Trasa przebiega około 30 m n.p.m. w odległości 70 m od wybrzeża. Ma 30 m szerokości z trzema pasami dla samochodów, autobusów, rowerów i pieszych.
Grobla o długości 3,6 km między La Grande Chaloupe i La Possession także będzie trzypasmowa, a z mostem połączy ją węzeł La Possession. Prace wykonuje konsorcjum GTOI (spółka zależna Colas), VINCI Construction SBTPC i VINCI Construction Terrassement.
Fot. VINCI
Prace budowlane
By uniknąć pływów i zminimalizować prace na oceanie, wykorzystano elementy prefabrykowane (pirsy i segmenty) produkowane w dwóch zakładach na wybrzeżu. Wykonano 48 pirsów. Siedem głównych segmentów ważących po 2400 ton montowano wraz z głowicami pirsu. Do budowy mostu użyto 1386 segmentów instalowanych za pomocą 278-metrowej belki startowej. W pracach wykorzystano siedem żurawi gąsienicowych i siedem terenowych i dwa do prac w trudnym terenie. Zastosowano też specjalny beton o trwałości co najmniej 120 lat.
Za realizację przedsięwzięcia odpowiada Conseil Régional de la Réunion. Projektowaniem obiektów inżynieryjnych, drogi, planowaniem zamówień i zarządzaniem zajmuje się firma EGIS. Testy fizyczne elementów hydraulicznych służących do podparcia konstrukcji prowadziła spółka DHI. Główne prace budowlane realizują Colas i VINCI Construction.
Trzyletnie opóźnienie
Most otwarto 30 marca 2021 r. Pod koniec roku ma zostać oddana grobla Grande Chaloupe–Saint-Denis (dostępne będzie wtedy około 7 km), a część nadbrzeżna (La Possession-Grande Chaloupe) prawdopodobnie w 2023 r. lub na początku 2024 r.
Wyspa Reunion jest położona na Oceanie Indyjskim, 700 km na wschód od Madagaskaru. To terytorium zamorskie Francji.
Przeczytaj także: Rail Baltica: powstanie najdłuższy most w krajach bałtyckich
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.