W ramach projektu Rail Baltica na Litwie, nad rzeką Wilią w pobliżu Janowa zostanie zbudowany najdłuższy most w państwach bałtyckich. Stanie się częścią międzynarodowego szlaku kolejowego Rail Baltica przechodzącego przez Polskę, Litwę, Łotwę do Estonii.
Wizualizacja: railbaltica.org
- Most kolejowy nad Wilią będzie miał długość 1510 m
- Trwa przetarg mający wyłonić generalnego wykonawcę, który wybuduje przeprawę
- Ogłoszono też postępowanie na nadzór techniczny i usługi inżynierskie
Dwa przetargi
Planowany most osiągnie długość 1510 m, przy czym największa rozpiętość między podporami przeprawy – przęsło nad rzeką – wyniesie 150 m. Spółka LTG Infra, która odpowiada za budowę Rail Baltica na Litwie, ogłosiła pod koniec grudnia 2020 r. przetarg na wykonawcę tej inwestycji.
Drugi przetarg, tym razem na nadzór nad budową mostu i usługi inżynierskie, ogłoszono w lutym 2021 r. Wybrana firma będzie pełnić nadzór techniczny nad robotami budowlanymi. Postępowanie odbędzie się w dwóch etapach: w pierwszym zostanie oceniona zgodność ofert z wymaganiami technicznymi, a w drugim inwestor wybierze najkorzystniejszą ofertę.
Czerwona Księga
Zakup usług nastąpi w oparciu o Czerwoną Księgę FIDIC – model najczęściej stosowany na Litwie zarówno dla sektora prywatnego, jak i publicznego. Jedną z jego zalet jest to, że inżynier nadzoru pracy mierzy i ocenia ilość robót wykonanych przez wykonawcę, a klient dokonuje płatności na podstawie wyłącznie wykonanej pracy, unikając przepłacania za potencjalnie większą od faktycznej ilość pracy.
Największa inwestycja kolejowa w krajach bałtyckich
Międzynarodowy projekt kolejowy to największa kolejowa inwestycja infrastrukturalna w historii krajów bałtyckich. Trasa połączy Warszawę, Kowno, Rygę i Tallin. Na Litwie linia osiągnie długość 392 km, na Łotwie 265 km, a w Estonii 213 km. Łącznie to 870 km. Całkowitą wartość tego przedsięwzięcia szacuje się na 7,8 mld USD.
Wizualizacja: railbaltica.org
Wyzwania dla wykonawcy
Karolis Sankovski, prezes LTG Infra, stwierdził, że most kolejowy nad Wilią będzie najbardziej złożonym technicznie obiektem inżynieryjnym projektu kolejowego Rail Baltica. To będzie najdłuższy most nie tylko na Litwie, ale także we wszystkich krajach bałtyckich. Dodał, że obiekt nie będzie miał podpór w wodzie i z tym wyzwaniem musi sobie poradzić potencjalny wykonawca. Uznał, że cały projekt litewskiej części linii kolejowej jest szansą dla krajowej gospodarki w czasie pandemii COVID-19.
Wykonawca będzie dodatkowo musiał zamontować ekrany dźwiękochłonne, przebudować lokalne wodociągi i pozostałą infrastrukturę (energetyczną, gazową, telekomunikacyjną) oraz przebudować systemy odwadniające.
Aktualnie najdłuższy kolejowy most na Litwie to przeprawa przez Dubissę w pobliżu miejscowości Lidowiany licząca 599 m. A najdłuższy most drogowy przechodzi nad Niemnem koło miasta Jurbork.
Przeczytaj także: Chiny: coraz bliżej końca wielkich projektów mostowych
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.