• Partner portalu
  • Partner portalu
  • Partner portalu
Partnerzy portalu

Roboty mostowe na terenie przekopu Mierzei Wiślanej

Opublikowano: 04-05-2021 Źródło: Urząd Morski w Gdyni

Na Mierzei Wiślanej trwają roboty związane z budową drogi wodnej między Zatoką Gdańską a Zalewem Wiślanym. Aktualnie wykonawca pracuje m.in. nad budową mostów oraz drogi 501, która będzie przez nie poprowadzona.


Roboty mostowe na terenie przekopu Mierzei Wiślanej. Fot. NDI/Besix Roboty mostowe na terenie przekopu Mierzei Wiślanej. Fot. NDI/Besix

Przekop – droga i mosty

Po wschodniej stronie kanału żeglugowego ułożono już warstwę podbudowy z betonu asfaltowego, jej grubość to 7 cm. Nawierzchnię skropiono, by utrzymana została szczepność międzywarstwowa. Wkrótce ułożona zostanie warstwa wiążąca (grubość: 5 cm), a technologia zagęszczania mieszanek mineralno-asfaltowych oraz odpowiednia praca walców ma umożliwić uzyskanie właściwej nośności drogi.

Prace mostowe skupiają się obecnie wokół montażu konstrukcji stalowej elementów mechaniki i hydrauliki obiektu północnego. Na moście południowym wykonano z kolei nawierzchnie na kapach chodnikowych oraz na jezdni. Zamontowane zostały bariery energochłonne, przeprowadzono próby szczelności instalacji hydraulicznych i zasilania, które pozwoli na naprzemienne zamykanie i otwieranie mostów (potrzebna moc to 100 kW). Stacja transformatorowa już jest, teraz wykonawca podłącza odbiory oraz zasilanie ze złącza kablowego. Jednocześnie budowany jest kapitanat, gdzie zlokalizowane będą instalacje elektryczne, m.in. odgromowa, na elewacji budynku.

Jeszcze przed rozpoczęciem sezonu turystycznego ruch ma być przełożony na most południowy – wkrótce ma zostać wydana decyzja o pozwoleniu na jego użytkowanie. Gdy to nastąpi, budowniczy przystąpią do robót w ciągu drogi wojewódzkiej 501.

Co dzieje się na placu budowy nowej drogi wodnej?

Oprócz tego istotne roboty odbywają się w rejonie falochronu wschodniego, osłaniającego port zewnętrzny, a także śluzy – tu trwa betonowanie w zakresie płyty dennej i oczepów. Z kolei na Zatoce Gdańskiej nie ustaje produkcja betonowych elementów prefabrykowanych (X-block plus), kontynuowane są też prace narzutowe części morskiej (na grodzy falochronu zachodniego).

Roboty mostowe na terenie przekopu Mierzei Wiślanej. Fot. NDI/Besix Roboty mostowe na terenie przekopu Mierzei Wiślanej. Fot. NDI/Besix

W kanale żeglugowym wykonano 100% betonu wyrównawczego i skuto już wszystkie pale CFA. Zaawansowanie prac na wschodnim i zachodnim odcinku nabrzeża postojowego sięga 90%, natomiast przy pogrążaniu ścianek szczelnych w rejonie sztucznej wyspy – 76%, a przy montażu ściągów – 39%.

W najbliższym czasie prace skupić się mają na profilowaniu skarp na falochronie wschodnim oraz zachodnim i wbudowaniu elementów X-block plus. Rozpocząć się mają też roboty narzutowe w kanale południowym, a na sztucznej wyspie – układanie kamienia hydrotechnicznego.

Czym jest przekop Mierzei Wiślanej?

Przekop Mierzei Wiślanej wykonywany jest na długości 1,3 km i głębokości 5 m. Realizowany jest w ramach budowy nowego kanału żeglugowego, który ma wykorzystać potencjał portu w Elblągu (umożliwi m.in. wpływanie tam jednostek o zanurzeniu do 4 m). Uzyskana w ten sposób droga wodna będzie miała od 60 do 120 m szerokości i 22 km długości. Budowa toru wodnego pozwoli skrócić drogę między portami morskimi w Gdyni i Gdańsku a portem w Elblągu o 94 km i ominąć tym samym kontrolowaną przez Rosję Cieśninę Piławską.

Etap I obejmuje budowę Portu Osłonowego od strony Zatoki Gdańskiej, kanału żeglugowego ze śluzą i konstrukcją zamknięć wraz ze stanowiskami oczekiwania od strony Zatoki Gdańskiej i Zalewu Wiślanego oraz oznakowaniem nawigacyjnym i budynków kubaturowych, w tym kapitanatu Nowy Świat wraz z instalacjami i parkingami. W ramach tej części powstanie również nowy układ drogowy, z dwoma ruchomymi stalowymi mostami o pionowej osi obrotu, które umożliwiać będą niezakłócony przejazd nad kanałem, a także powstanie punkt widokowy. Na Zalewie Wiślanym budowana jest wyspa, na której składowany będzie urobek, a docelowo stanowić będzie siedlisko dla ptaków.

Realizacja I etapu inwestycji potrwać ma do połowy przyszłego roku.

Aktualne informacje nt. postępów prac na terenie Mierzei Wiślanej znajdziesz w naszym TEMACIE SPECJALNYM: PRZEKOP MIERZEI WIŚLANEJ

Konferencje Inżynieria

WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE

Sprawdź najbliższe wydarzenia