Wykonano już prace związane z podparciem wiaduktów Warszawskich w Bydgoszczy. Obiekty funkcjonują w ciągu ul. Fordońskiej, gdzie w przyszłości, w ich miejsce, stanąć ma nowy obiekt.
Fot. ZDMiKP w Bydgoszczy
Do wzmocnienia wiaduktów Warszawskich posłużyło osiem podpór. Każda z nich składa się z czterech żelbetowych słupów zakończonych głowicami z teflonowym łożyskowaniem ślizgowym. Jak poinformowano, pozwoliły one wzmocnić wiadukty oraz rozpocząć właściwe prace naprawcze pod nimi, przy jednoczesnym utrzymaniu na nich ruchu. Obecnie prowadzone są prace odbiorowe wykonanych podpór.
Fot. ZDMiKP w Bydgoszczy
Wiadukty Warszawskie w Bydgoszczy zbudowano w 1973 r. Pierwszy ma 430 m, a drugi 436 m długości (do tego po 23 przęsła). Do budowy wykorzystano prefabrykowane belki strunobetonowe typu korytkowego, które okazały się być jednym z najbardziej nietrwałych i awaryjnych systemów budownictwa mostowego. W Polsce od lat odchodzi się od tego typu konstrukcji.
Koszt wykonania podparcia wyniósł ponad 1,5 mln zł.
Będzie budowa nowego obiektu mostowego
Obie przeprawy zostały wyremontowane kilkanaście lat temu, co pozwoliło przywrócić funkcjonalność, jednak pozostałe elementy przez kolejne lata ulegały dalszej degradacji
Fot. ZDMiKP w Bydgoszczy
Podparcie wiaduktów Warszawskich to rozwiązanie na kilka lat. Na lata 2022–2023 przewidziano opracowanie koncepcji nowej przeprawy w tym miejscu, a w 2026 r. ruszyć ma jej budowa. Zgodnie z obecnymi planami bydgoskich drogowców, wszystko powinno być gotowe w 2029 r.
W komunikacie dodano też, iż zakładamy, że w okresie 2026–2029 rozpoczną się rzeczywiste prace związane realizacją w tym obszarze miasta nowej i w pełni nowoczesnej przeprawy, odpowiedniej do obecnych warunków technicznych, obciążeń i natężeń ruchu. Oszacowano, że budowa pochłonie 200 mln zł.
Przeczytaj także: Awaria mostu w Ciechanowie – są wyniki ekspertyzy
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.