Estakada będzie obiektem trzynastoprzęsłowym, a długość pomostu wyniesie 559,28 m, przy całkowitej szerokości przeprawy 11,4–13,56 m. Ustrój nośny przęseł utworzą stalowe dźwigary o przekroju skrzynki zamkniętej, a zostaną one połączone żelbetową, monolityczną płytą pomostową. Podpory (pośrednie i skrajne) posadowione zostaną na palach wielkośrednicowych wierconych – ich średnica to 1,2 m, a długość 12–20 m.

To już ostatni etap projektu, w wyniku którego unowocześniony zostanie fragment drogi wojewódzkiej. W ramach poprzedniego powstała m.in. wschodnia estakada, która prowadzi ruch w stronę granicy miasta. Budowa zachodniej części przeprawy nie była wówczas możliwa z powodu niefortunnej rejestracji części terenu (działki) jako zabytku. Po jej wyłączeniu z rejestru zdecydowano, że estakada musi poprowadzić także ruch do centrum Warszawy.

W związku z rozpoczęciem robót budowlanych, za które odpowiada konsorcjum Polimex Infrastruktura i Polimex Mostostal, konieczne będą zmiany w organizacji ruchu. Na estakadzie wschodniej wprowadzony zostanie ruch dwukierunkowy, a ul. Żołnierska, w rejonie placu budowy, ma być zwężona do jednego pasa ruchu. Z kolei przed skrzyżowaniem z ul. Marsa pojawi się dodatkowy pas, a zlikwidowana zostanie możliwość skrętu w lewo w ul. Marsa w kierunku Rembertowa. Jeden pas będzie również w ul. Marsa, w rejonie prowadzonych robót, oraz na jezdni przed skrzyżowaniem z ul. Żołnierską i Rekrucką. Nie będzie także możliwości wjazdu w kierunku Trasy Siekierkowskiej z ul. Marsa, taka opcja możliwa ma być na wysokości ul. Naddnieprzańskiej.

Estakada gotowa będzie w styczniu 2023 r. Wartość inwestycji to ponad 57 mln zł.

Przeczytaj także: Warszawa zmierzy hałas generowany przez południową obwodnicę