Podpisano umowę na remont Mostu Zwierzynieckiego we Wrocławiu. W trakcie prac przeprowadzone mają zostać badania, które pozwolą ustalić, jaki był pierwotny kolor przeprawy z końca XIX w.
Most Zwierzyniecki we Wrocławiu Źródło: UM Wrocław/ZDiUM
To najstarsza czynna drogowa przeprawa w stolicy Dolnego Śląska. Konstrukcja Mostu Zwierzynieckiego ma zostać poddana czyszczeniu i renowacji, pokryta powłoką antykorozyjną i antygraffiti. Przewidziano też naprawę elementów konstrukcyjnych, odtworzenie brakujących elementów stalowych i kamiennych, wzmocnienie czterech wieżyczek z czerwonego piaskowca. Przebudowane zostaną chodniki oraz ukryte w nich sieci: ciepłownicza, wodociągowa i energetyczna. Zamiast asfaltowej nawierzchni przewidziano granitowe płyty.
Fot. konik60/Adobe Stock
To, na jaki kolor zostanie pomalowany most, będzie ustalone po wspomnianych na wstępie badaniach. Decyzje podejmie miejski konserwator zabytków. Wstępnie w dokumentacji zaznaczono, że będzie to kolor żółty. Przeprowadzenie prac pochłonie 9,3 mln zł. Wszystko ma być gotowe w połowie 2022 r. Roboty nie obejmą części drogowo-tramwajowej, dlatego most będzie cały czas otwarty.
Most Zwierzyniecki znajduje się we wschodniej części Wrocławia, nad Starą Odrą, łączy centrum z osiedlami Dąbie, Biskupin, Sępolno i Bartoszowice. Ma 62 m długości i 21,8 m szerokości (10 m jezdni, 2 × 5,9 m chodników). To oparta na granitowych przyczółkach stalowa jednoprzęsłowa konstrukcja kratownicowa. Pierwsza przeprawa w tym miejscu, drewniana, stanęła w 1655 r. Obecna używana jest nieprzerwanie od 122 lat.
Zobacz także: Na jezdnię mostu w Toruniu wylano już asfalt
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.