Tunel kolejowy jest budowany na pogórzu Himalajów Wysokich w ramach linii Rishikesh–Karnaprayag w stanie Uttarakhand. Maszyna TBM przebiła najdłuższy taki obiekt w Indiach.

TBM Shakti ma tarczę o średnicy 9,11 m i jest największą kiedykolwiek użytą do drążenia tuneli w indyjskich Himalajach. Wyprodukowała ją firma Herrenknecht. Miesięcznie maszyna drążyła 413 m podziemnej trasy o długości 10,4 km. Obiekt łączy miasta Devprayag i Janasu w stanie Uttarakhand.
Zadanie wykonywała firma Larsen & Toubro w ramach czwartego pakietu przedsięwzięcia. Odpowiada też za drugi. W ich ramach powstaje szlak Rishikesh, Devprayag, Srinagar, Rudraprayag, Gauchar i Karnaprayag biegnący przez pięć dystryktów Himalajów. Obejmuje on 26,6 km tuneli, 28 km obudowy, dwa mosty kolejowe, jeden most drogowy i nasypy.
Fot. Larsen & Toubro
Cały dwunawowy tunel kolejowy ma 14,57 km długości, a na 4,11 km zastosowano nową austriacką metodę tunelowania (ang. New Austrian Tunnelling Method – NATM). Cała linia kolejowa Rishikesh–Karnaprayag osiągnie 125 km.
Podczas robót tunelowych borykano się ze słabymi formacjami skalnymi i nadkładem sięgającym 800 m. Na części odcinków napływ wody wynosił 2000 l/min.
Poza tunelami, na linii kolejowej będą 62 obiekty mostowe, w tym 19 mostów głównych. Dwa z nich, nad rzekami Chandrabhaga i Alaknanda, są już gotowe. Powstały też dwa wiadukty i trzy mosty drogowe. Wkrótce rozpocznie się montaż sieci trakcyjnej. Wszystkie prace tunelowe mają zakończyć się w latach 2026–2027. Po ich zakończeniu podróże między Rishikesh a Karnaprayag skrócą się z siedmiu do dwóch godzin.
Himalajski tunel wyprzedził pod względem długości indyjskie tunele kolejowe i drogowe w mieście Jammu (9,28 km), regionie Kaszmir (11,21 km) i w stanie Himachal Pradesh (9,02 km).
Przeczytaj także: Koniec drążenia tunelu bazowego Brenner po stronie włoskiej

Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.