Betonowanie największego przęsła nowego mostu kolejowego w Krakowie będzie trwało ponad 20 godzin: rozpoczęła się o świcie 8 września br.
Fot. PKP PLK
Betonowanie środkowego przęsła to jeden z najważniejszych etapów budowy nowej przeprawy kolejowej w stolicy Małopolski.Wykonawcy wyleją na płytę mostu łącznie około 1,2 tys. m3 betonu, co odpowiada ilości mieszczącej się w przeszło 130 betonowozach. Podawany jest on równocześnie z obydwu brzegów i sąsiedniego mostu przez cztery pompy; ze względów technologicznych nie jest możliwe przerwanie akcji. Gdy materiał już stężeje, ekipa przystąpi do montażu stalowych elementów konstrukcji.
W sumie most będzie się składał z trzech łukowych przęseł. Znajdą się na nim dwa tory kolejowe, przeznaczone przede wszystkim dla pociągów dalekobieżnych, które będę pokonywać Wisłę z prędkością 100 km/h. Obiekt będzie gotowy w I połowie 2022 r.
PKP PLK nad Wisłą zaplanowały budowę trzech mostów kolejowych: po pierwszym już jeżdżą pociągi, a kolejne dwa są w budowie. Z tego ostatniego obiektu skorzystają jednak nie tylko pasażerowie pociągów - wydzielony zostanie ciąg pieszo-rowerowy. Dzięki temu poprawi się komunikacja w centrum miasta i zwiększy dostęp do przystanku Kraków Zabłocie.
Fot. PKP PLK
Budowa nowych mostów kolejowych w Krakowie to część projektu „Prace na linii kolejowej E30 na odcinku Kraków Główny Towarowy – Rudzice wraz z dobudową torów linii aglomeracyjnej”. Inwestycja za przeszło 1 mld zł, współfinansowana przez Unię Europejską w ramach instrumentu CEF „Łącząc Europę” zapewni sprawny przejazd pociągów międzynarodowych, dalekobieżnych, regionalnych i aglomeracyjnych, a rozdzielenie ruchu dalekobieżnego od aglomeracyjnego pozwoli przewoźnikom na uruchomienie większej liczby połączeń.
Przeczytaj także: Zabytkowy amerykański most przejdzie renowację
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.