Dyrekcja Rozbudowy Miasta Gdańska (DRMG) podpisała umowę na opracowanie dokumentacji projektowej dla modernizacji mostu Siennickiego. Prace na przeprawie, łączącej miasto z Wyspą Portową, są konieczne z uwagi na pogarszający się stan techniczny.
Most Siennicki w Gdańsku. Fot. DRMG
Zawarty z firmą Trab. Mosty. Projektowanie. Nadzory kontrakt wart jest 258 tys. zł. Prace projektowe potrwają 12 miesięcy. Wykonawca bazować ma na koncepcji, której przygotowanie zlecił wcześniej Gdański Zarząd Dróg i Zieleni. Wybrany do dalszego opracowania wariant opiera się na założeniu budowy nowych przęseł i przyczółków mostu Siennickiego.
Do obowiązków projektanta należy również przeprowadzenie badań geologicznych i geotechnicznych oraz inwentaryzacja obiektu, a także sprawdzenie nośności fundamentów, przyczółków i ustroju nośnego w kontekście możliwości wykorzystania ich podczas planowanej przebudowy. Finalnie wykonawca pozyska niezbędne zgody, konieczne do rozpoczęcia robót budowlanych.
Głównym celem prac na moście nad Martwą Wisłą jest zwiększenie nośności obiektu oraz zmniejszenie kosztów jego eksploatacji. Poprawie ulec ma bezpieczeństwo i płynność ruchu.
Most Siennicki pozwala przeprawić się przez Martwą Wisłę na Wyspę Portową we wschodniej części miasta. Ma dwa przęsła, 95,7 m długości i 17,46 m szerokości. Znajdują się na nim dwa tory. Powstał w 1912 r. jako most zwodzony, zastępując starą przeprawę promową. 15 lat później po obiekcie zaczęła kursować linia tramwajowa, prowadząca do plaży na Stogach. W trakcie II wojny światowej został uszkodzony, a po odbudowie (od 1947 r.) funkcjonuje jako most stały. Do tej pory był sześciokrotnie remontowany (ostatnio w 2014 r.).
Przeczytaj także: Gdańsk: ćwiczenia służb w tunelu pod Martwą Wisłą
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.