• Partner portalu
  • Partner portalu
  • Partner portalu
Partnerzy portalu

Budowa wiaduktu kolejowego w ciągu linii Warszawa–Berlin

Opublikowano: 05-09-2022 Źródło: PIM

Na granicy Poznania i Plewisk powstaje węzeł przesiadkowy Grunwaldzka. Kluczowym jego elementem będzie wiadukt kolejowy, który umożliwi bezkolizyjny przejazd pod torami.


Budowa wiaduktu kolejowego w Poznaniu. Fot. PIM Budowa wiaduktu kolejowego w Poznaniu. Fot. PIM
  • Węzeł połączy różne środki transportu
  • Ul. Grunwaldzką przecina linia kolejowa Warszawa–Berlin
  • Budowa węzła z wiaduktem pochłonie 95,5 mln zł

Ul. Grunwaldzką przecina linia kolejowa E20, która łączy Warszawę z Berlinem. Budowa węzła to konieczność, ponieważ z przejazdu w poziomie szyn, który zamykano średnio co 15 minut, każdej doby korzystało około 10 tys. aut. Sytuację poprawić ma budowa wiaduktu kolejowego i modernizacja ulicy w taki sposób, by możliwy był pod nim ruch.

Budowa węzła Grunwaldzka z wiaduktem kolejowym

Na plac budowy dotarły już pierwsze elementy konstrukcyjne wiaduktu. Tomasz Płóciniczak, wiceprezes spółki Poznańskie Inwestycje Miejskie, tłumaczy, że obecne prace dotyczą głównych elementów konstrukcyjnych przeprawy po stronie Poznania, a także kładki dla pieszych i rowerzystów nad ul. Grunwaldzką. Roboty te są wykonywane przy pomocy żurawia o udźwigu 160 ton. Ze względu na konieczność utrzymania ruchu kolejowego, taka sama operacja czeka nas na drugim torze po stronie Plewisk, gdy na budowany właśnie wiadukt będzie można skierować pociągi – wyjaśnia.


Zgodnie z projektem, konstrukcję przęsła wiaduktu i kładki stanowić będzie płyta z dźwigarów. Pojedynczy dźwigar wiaduktu składa się z trzech części o łącznej długości 32 m i masie ponad 7 ton. Do budowy konstrukcji pod torem po stronie Poznania (czyli w kierunku Berlina) wykorzystanych zostanie sześć takich dźwigarów. W przypadku kładki przewidziano cztery dźwigary, z których każdy składa się z trzech połączonych odcinków i liczy 30 m długości przy masie prawie 5,4 ton.

Wykonawca dźwigary montuje na podporach tymczasowych po wcześniejszym przygotowaniu podłoża. Kolejny etap będzie polegać na szalowaniu oraz zbrojeniu konstrukcji.

Budowa wiaduktu kolejowego w Poznaniu – ZOBACZ ZDJĘCIA

Fot. PIM Fot. PIM


Budowa węzła Grunwaldzka pochłonie 95,5 mln zł, z czego ponad 66 mln zł wyniesie wsparcie unijne. Wszystko ma być gotowe w IV kwartale 2023 r.

Przeczytaj także: Zaczyna się przebudowa wiaduktu w Warszawie

Konferencje Inżynieria

WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE

Sprawdź najbliższe wydarzenia