Partnerzy portalu

Most Krymski. Tak Rosja chroni strategiczny obiekt [MAPA]

Opublikowano: 10-10-2022 Źródło: Meduza, TVP Info, TVN24, inzynieria.com

Nad ranem w minioną sobotę (8 września 2022 r.) doszło do wybuchu i pożaru siedmiu kolejowych cystern na Moście Krymskim. Do tego zawaliły się dwa przęsła w części drogowej obiektu.


Most Krymski. Fot. Yakov/Adobe Stock Most Krymski. Fot. Yakov/Adobe Stock
  • Most Krymski posiada łukowe przęsła o długości 227 m
  • Zanim Rosja napadła na Ukrainę w 2014 r., miał być wspólnym przedsięwzięciem obu krajów
  • Obiekt zapewnia Moskwie przewóz żołnierzy i sprzętu wojskowego na Krym, a następnie w głąb Ukrainy

Narodowy Komitet Antyterrorystyczny Rosji poinformował, że przyczyną zawalenia się dwóch przęseł i zapalenia przejeżdżających kolejowych cystern był wybuch ciężarówki (na razie to jedyna oficjalna wersja). W poniedziałek (10 września 2022 r.), w związku ze zdarzeniem, za które Rosjanie odpowiedzialnością obarczają Ukrainę, odbyć ma się zwołane przez Władimira Putina posiedzenie rady bezpieczeństwa.

Źródło: chocolatefather/Adobe Stock Źródło: chocolatefather/Adobe Stock

Most Krymski – ochrona z lądu, wody, powietrza i kosmosu

Od soboty wiele osób zastanawia się, jak właściwie Rosjanie chronią kluczowy dla siebie obiekt. Niezależny rosyjski serwis Meduza informuje, że wjazdy na Most Krymski strzeżone są przez jednostki specjalne, które sprawdzają pojazdy pod kątem przewozu m.in. materiałów wybuchowych (przed ostatnim zdarzeniem kontrole miały być selektywne). Samochody dostawcze prześwietlane są urządzeniami zdolnymi, jak chwalił się rosyjski resort transportu, wykryć nawet nakrętkę w kabinie kierowcy.

Z wody Mostu Krymskiego strzegą łodzie wyposażone w karabiny maszynowe, granatniki, a nawet systemy rakietowe. Niektóre z jednostek rozwijają prędkość do ponad 90 km na godz., a w razie potrzeby Rosjanie mogą użyć też łodzi desantowych. Poza tym na wodzie cały czas są patrole Floty Czarnomorskiej i wojskowi nurkowie, których zadaniem jest reagowanie, np. gdyby ktoś chciał podłożyć materiały wybuchowe pod podpory mostu. Na ich wyposażeniu są czujniki sonarowe, kamery termowizyjne i radary, a cały system pozwala wykryć np. osobę w odległości 2 km.

Meduza twierdzi, że gdyby jednak komuś udało się przedostać na odległość 300 m od mostu, funkcjonują pułapki dźwiękowe (emitują fale dźwiękowe, których ludzkie ucho nie jest w stanie wytrzymać). Na tym jednak nie koniec zabezpieczeń dźwiękowych, ponieważ w przypadku wykrycia osoby w odległości 100 m od przeprawy, częstotliwość dźwięków wzrośnie. Rosjanie mają dysponować też przeszkolonymi delfinami, zdolnymi do szukania zagrożeń na głębokości do 60 m.

Most Krymski – ochrona nawet z kosmosu

Do ochrony Mostu Krymskiego Rosjanie wykorzystują też satelitę Kosmos-K, a patrolowana jest także przestrzeń powietrzna nad przeprawą. Używane są myśliwce Su-27 i samoloty rozpoznawcze do zwalczania okrętów podwodnych Ił-38. Z lądu możliwości samolotów uzupełniają systemy przeciwlotnicze, w tym S-400 Triumph, czyli najbardziej zaawansowany w rosyjskiej armii.

Most Krymski – teraz ochroną zajmie się FSB

Serwis Meduza przypomniał, że tuż po otwarciu Mostu Krymskiego eksperci porównali jego ochronę do warstw tortu, właśnie z uwagi na fakt, że zapewniona ma być na ziemi, pod wodą, w powietrzu, a nawet z kosmosu. Media państwowe w Rosji twierdziły, że Most Krymski jest w stanie wytrzymać bezpośrednie uderzenie samolotu, a jego podpory trzęsienie ziemi o sile dziewięciu stopni.

Po 8 października Władimir Putin powierzył ochronę mostu FSB (służba specjalna, większość najstarszej kadry kierowniczej to dawni oficerowie KGB).

Co to jest Most Krymski?

Most Krymski łączy okupowany od 2014 r. przez Rosję Półwysep Krymski na Ukrainie z Półwyspem Tamańskim w rosyjskim Kraju Krasnodarskim. Ma 19 km, jest najdłuższym mostem w Europie. Budowę rozpoczęto w 2016 r. Część drogowa (po dwa pasy) gotowa była w maju 2018 r., a kolejowa w grudniu 2019 r.

Most Krymski posiada łukowe przęsła o długości 227 m, które znajdują się do 35 m nad lustrem wody, co umożliwia żeglugę w Cieśninie Kerczeńskiej. Podejmując się budowy tej przeprawy Rosjanie mieli założenie takie, że przejeżdżać nim będzie około 40 tys. samochodów na dobę.

Budowa Mostu Krymskiego

Roboty prowadzono w skomplikowanych warunkach gruntowych, a do posadowienia Mostu Krymskiego użyto ponad 6,5 tys. pali, które wbijano na głębokość do 150 m. Co warte podkreślenia, pale instalowano zarówno pionowo, jak i pod kątem. Budowa Mostu Krymskiego pochłonęła ponad 3,6 mld USD. Generalnym wykonawcą była firma Strojgazmontaż, której szef, Arkadij Rotenberg, uważany jest za bliskiego znajomego Władimira Putina.

Tak wyglądała budowa 19-kilometrowego mostu na Krym – zobacz ZDJĘCIA

Fot. Официальный информационный сайт строительства Крымского моста Fot. Официальный информационный сайт строительства Крымского моста


Po co Rosji Most Krymski?

Most Krymski zapewnia Moskwie transport zarówno ludzi, jak i towarów, wykorzystywany jest do przewozu żołnierzy i sprzętu wojskowego na Krym, a następnie w głąb Ukrainy. Zanim Rosja postanowiła zaatakować Ukrainę w 2014 r., Most Krymski miał być wspólnym przedsięwzięciem obu krajów.

W połowie czerwca br. ukraiński wywiad wojskowy poinformował o przechwyceniu dokumentacji Mostu Krymskiego, która zawierała informacje na temat m.in. nawierzchni, pylonów, parametrów przeciwwstrząsowych, konstrukcji wjazdów, wyjazdów. Wcześniej, dwa miesiące po ataku Rosji, Ołeksij Daniłow, sekretarz Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy, zapowiedział chęć zniszczenia Mostu Krymskiego.

Rosja zapowiedziała odwet za domniemany ukraiński atak na Most Krymski. Doradca prezydenta Ukrainy Mychajło Podolak, w niedzielę w rozmowie z włoskim dziennikiem „Corriere della Sera”, odrzucił oskarżenia okupanta, twierdząc, że wybuch i pożar na Moście Krymskim to dowód na konflikt między rosyjskim resortem obrony a służbami specjalnymi Rosji. Stwierdził, że z geolokalizacji wynika, iż ciężarówka była rosyjska i na most dotarła właśnie z Rosji.

Przeczytaj także. Chorwacja: most Pelješac oddany do użytku

Konferencje Inżynieria

WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE

Sprawdź najbliższe wydarzenia