• Most Pelješac jest odporny na wiatr o prędkości 180 km/godz.
  • Plan budowy po raz pierwszy oficjalnie zaprezentowano w 2005 r.
  • Oficjalna nazwa obiektu po otwarciu to Pelješki Most

Długość mostu Pelješac wynosi 2,4 km, z czego najdłuższe przęsło ma 568 m (w sumie jest ich 13). To przeprawa o szerokości 21 m, znajduje się na niej 4-pasmowa autostrada. W najwyższym miejscu płyta mostu jest 55 m nad poziomem wody, co ma umożliwiać przepływanie statków do portu w bośniackim mieście Neum.

Licząc od dna zatoki, najwyższe pylony mają 240 m, przy czym ponad lustro wody wystają 170 m. Most Pelješac jest odporny na wiatr o prędkości 180 km/godz. Prowadzi do niego ponad 20 km dróg dojazdowych.

Wieloletnia budowa mostu Pelješac

Planowana przez wiele lat przez Chorwatów budowa mostu rodziła polityczne kontrowersje, ponieważ Bośnia uważała, iż obiekt utrudni jej dostęp do wód międzynarodowych. Wpływ na opóźnienia miał także kryzys finansowy.


Plan budowy mostu po raz pierwszy oficjalnie zaprezentowano w 2005 r. (choć o inwestycji zaczęło się mówić już w 1997 r.).  Potem z uwagi na protest Bośni prace jednak przerwano, a wznowiono je w 2007 r., choć nadal toczyły się powoli.

W 2013 r. Unia Europejska zleciła opracowanie studium wykonalności. Stwierdzono w nim, że most jest najlepszym sposobem na połączenie półwyspu Pelješac wraz z Dubrownikiem z pozostałą częścią Chorwacji. Roboty nabrały tempa w 2018 r. Środki na budowę w dużej części pochodziły z UE.

Pelješac to półwysep usytuowany w południowej części dalmatyńskiego wybrzeża Chorwacji, na północny zachód od Dubrownika. Jego powierzchnia to około 348 km2. Zanim otwarto most, turyści z Polski udający się do Dubrownika musieli samochodem przejeżdżać przez bośniacką miejscowość Neum. Dzięki nowej inwestycji będą Bośnię omijać .

Oficjalna nazwa obiektu po otwarciu to Pelješki Most.

Przeczytaj także: Ukraińskie wojsko uszkodziło kluczowy dla Rosji most