• Partner portalu
  • Partner portalu
  • Partner portalu
Partnerzy portalu

DK19. Kto naprawi uszkodzony most na Podlasiu? Są oferty

Opublikowano: 10-03-2023 Źródło: GDDKiA

Po tym, jak miesiąc temu stwierdzono uszkodzenie mostu, który umożliwia przejazd nad Bugiem w miejscowości Turna Mała na Podlasiu, teraz poznaliśmy oferty w przetargu na wymianę uszkodzonych elementów.


Uszkodzony most. Źródło: „Darole”, GDDKiA Uszkodzony most. Źródło: „Darole”, GDDKiA

Most ma 295 m długości oraz dziewięć przęseł, znajduje się w ciągi drogi krajowej nr 19. Powstawał w latach 1949–1952, a do jego budowy wykorzystano stalowe elementy różnych przepraw uszkodzonych na terenie Polski w czasie II wojny światowej.

Od 7 lutego 2023 r. obowiązuje na nim zmieniona organizacja ruchu – wprowadzono wahadłowy oraz ograniczenie prędkości do 30 km/godz. Ponadto z przeprawy nie mogą korzystać kierowcy pojazdów nienormatywnych o masie powyżej 40 ton.

Fot. GDDKiA Fot. GDDKiA

Fot. GDDKiA Fot. GDDKiA

DK19. Turna Mała. Awaria mostu na Podlasiu [MAPA]

Źródło: GDDKiA Źródło: GDDKiA

Jak w lutym br. poinformowała Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA), zmiana wynika ze stwierdzenia podczas rutynowej kontroli uszkodzenia liny sprężającej konstrukcję, co ma wpływ na nośność obiektu.

Napisano wtedy, że do zakończenia prac obowiązywać będzie nowa organizacja, która ma istotnie zmniejszyć oddziaływanie ruchu na uszkodzone elementy i całą konstrukcję obiektu.

Teraz, 10 marca, podano, że dwie firmy chcą podjąć się wymiany uszkodzonej liny stalowej, sprężającej konstrukcję mostu nad Bugiem. Prace mają zakończyć się w ciągu 110 dni od podpisania umowy, co powinno natąpić w kwietniu.

Oferty złożyły firmy VSL Polska oraz B4, proponując, odpowiednio, 848 tys. zł oraz 553,3 tys. zł. Ceny mieszczą się w szacunkach GDDKiA.

Most w ciągu DK19 przez ostatnich 20 lat przeszedł kilka remontów. W 2001 r. wzmocniono konstrukcję stalową, dokonano też wymiany lin sprężających przęsła kratowe z jazdą dołem (zwiększono ich średnicę z 35,5 mm na 45,5 mm oraz siłę sprężającą). Do tego np. w latach 2021–2022 wymieniono warstwę ścieralną nawierzchni na całym moście, odnowiono konstrukcję stalową dźwigarów i balustrad, ustawiano bramownicę na najazdach.

Przeczytaj także: Droga ekspresowa S1: budowa mostu nad Wisłą

Foto, video, animacje 3D, VR

Twój partner w multimediach.

Sprawdź naszą ofertę!

Powiązane

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.