• Partner portalu
  • Partner portalu
  • Partner portalu
Partnerzy portalu

Zaczęto budowę najdłuższego mostu na Podkarpaciu

Opublikowano: 03-10-2023 Źródło: UM Stalowej Woli, UMWP, Strabag

Rozpoczęła się budowa mostu nad Sanem w Stalowej Woli. Cała przeprawa będzie mieć 1760 m, z czego 180 m stanowić ma przęsło nurtowe. 


Taki będzie najdłuższy most na Podkarpaciu. Źródło wizualizacji: Strabag Taki będzie najdłuższy most na Podkarpaciu. Źródło wizualizacji: Strabag
  • Najdłuższy most na Podkarpaciu umożliwi przejazd nie tylko przez San
  • Przewidziano także budowę trzech wiaduktów oraz pięciu przepustów
  • Roboty budowlane zaplanowane są na lata 2023–2026

To trzeci most nad Sanem w Stalowej Woli i jednocześnie najdłuższy na Podkarpaciu. Składać się będzie z czterech sekcji, czyli niezależnych pomostów: estakady południowej, mostu głównego, estakady dojazdowej, estakady północnej. Most główny zaplanowano w technologii extradosed, która łączy ideę mostu podwieszanego i belkowego sprężonego. Będzie posiadać dwa pylony w formie litery H, z których mają odchodzić stalowe cięgna.

Pozostałe częścią zostaną wykonane jako konstrukcje ramowe jednonawowe. Wykonawca, firma Strabag, poinformował, że wykorzystane zostanie:

  •  ponad 40 tys. m3 betonu,
  •  7 tys. ton stali zbrojeniowej,
  •  pale prefabrykowane, których łączna długość to około 20 km.

Podkarpacie. Most extradosed, czyli jaki?

W przypadku obiektów extradosed (ang. extradosed prestressed bridge) część kabli sprężających poprowadzonych jest nad podporami (poza przekrojem dźwigara), które wykonane w formie niskich pylonów pełnią rolę tzw. dewiatorów. Choć wyglądem takie obiekty przypominają mosty podwieszane, to ich parametry odpowiadają belkowym.

Najdłuższy most na Podkarpaciu umożliwi przejazd nie tylko przez San, ale także nad rzeką Bukową, terenami zalewowymi oraz drogą powiatową i przyszłym połączeniem z trasą szybkiego ruchu S74.

Przeprawa ma, przede wszystkim, wyprowadzić ruch samochodów ciężarowych poza obszary zabudowane, co jednocześnie powinno przyczynić się do zwiększenia płynności w mieście. Powstanie razem z liczącym 4,6 km odcinkiem drogi wojewódzkiej nr 855 relacji Zaklików–Stalowa Wola. Nowy fragment trasy wojewódzkiej zostanie powiązany z DK77. Przewidziano także budowę trzech wiaduktów oraz pięciu przepustów.

Roboty budowlane zaplanowane są na lata 2023–2026. Inwestycja pochłonie 377,5 mln zł, z czego 302,3 mln zł stanowi dofinansowanie z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg. 

Najdłuższy most na Podkarpaciu. Wizualizacje: 

Źródło wizualizacji: UM Stalowej Woli Źródło wizualizacji: UM Stalowej Woli

Źródło wizualizacji: UM Stalowej Woli Źródło wizualizacji: UM Stalowej Woli

Najdłuższy most na Podkarpaciu. Komentarz

Rafał Weber, wiceminister infrastruktury:

Ten most ma strategiczne znaczenie z punktu widzenia komunikacji całego regionu. Będzie on łączył Stalową Wolę z drogą ekspresową S74, czyli z nową trasą szybkiego ruchu, która połączy Stalową Wolę i nasz region z Polską centralną, będzie bezpośrednim połączeniem z węzłem na drodze wojewódzkiej. I to jest ta kwestia fundamentalna i zasadnicza. Natomiast funkcja druga tego mostu to komunikacja codzienna dla tych, którzy docierają każdego dnia do Stalowej Woli z gminy Pysznica, Radomyśl nad Sanem, Zaklików, pracując w Stalowej Woli, dowożąc dzieci do Stalowej Woli i to oczywiście w godzinach porannych, a później po południu wracając do swoich rodzin, do swoich miejsc zamieszkania. 

Przeczytaj także: Najdłuższy most w Małopolsce. Ostatnie tygodnie budowy

Konferencje Inżynieria

WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE

Sprawdź najbliższe wydarzenia