Regalica to wschodnie ramię Odry, pomiędzy nią a głównym nurtem znajduje się Międzyodrze. Nowy most kolejowy w Szczecinie o konstrukcji kratownicowej ma niemal 278 m długości. Powstał w sąsiedztwie starego, który w większości zdemontowano, zostawiając jedynie wpisane do rejestru zabytków zwodzone przęsło.

Budowa mostu w Szczecinie to wspólne przedsięwzięcie PKP Polskich Linii Kolejowych i Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie, a jednym z najważniejszych celów jest zapewnienie właściwego prześwitu dla lodołamaczy przy jednoczesnym zapewnieniu ciągłości ruchu kolejowego w ciągu linii kolejowej nr 273. Nowa konstrukcja została wyniesiona na około 6,2 m nad poziom tzw. wielkiej wody żeglownej.

Stary obiekt nie spełniał obecnych potrzeb: zbyt niski prześwit i awaryjność zwodzonego przęsła utrudniały akcje lodołamania, a filary nurtowe wstrzymywały spływ lodu. Zwodzony most kolejowy miał 262 m, przy 17,5 m długości przęsła zwodzonego.

Budowa nowego mostu kolejowego przez Regalicę prowadzona była w ramach Projektu Ochrony Przeciwpowodziowej w Dorzeczu Odry i Wisły. Obiekt ma istotne znaczenie zarówno dla ochrony przeciwpowodziowej na Dolnej i Środkowej Odrze oraz Dolnej Warcie, jak również dla żeglugi w Szczecińskim Węźle Wodnym. Zadanie obejmowało także przebudowę stacji Szczecin Podjuchy, powstał też nowy tor o długości 300 m. Wartość kontraktu w Szczecinie wyniosła 282 mln zł netto.

Przeczytaj także: Nowy most w Szczecinie. Blisko ważnego przetargu