W przetargu na budowę kolejowego mostu przez Regalicę w Szczecinie za najkorzystniejszą uznano ofertę Budimeksu, podała spółka. W propozycję wpisano kwotę 282,6 mln zł netto.
Źródło: Wody Polskie
To wspólny projekt PKP Polskich Linii Kolejowych i Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie, a celem jest zapewnienie właściwego prześwitu dla lodołamaczy. Obecnie funkcjonująca w dzielnicy Podjuchy przeprawa, z uwagi na zbyt niski prześwit i awaryjność zwodzonego przęsła, utrudnia akcje lodołamania. Filary nurtowe wstrzymują spływ lodu, odcinając lodołamacze, poza tym obiekt nie spełnia wymogów dla międzynarodowej klasy śródlądowej drogi wodnej Vb.
Most zwodzony nad Regalicą. Fot. Mike Mareen/Adobe Stock
Nowy most zostanie zbudowany w sąsiedztwie obecnego. Planowana konstrukcja będzie wyniesiona na około 6,2 m nad poziom tzw. wielkiej wody żeglownej. Ze starego obiektu zostanie jedynie wpisane do rejestru zabytków zwodzone przęsło.
Źródło: Wody Polskie
Poza tym w ramach tego zadania przebudowana będzie stacja Szczecin Podjuchy, powstanie nowy tor o długości 300 m. Budimex zapewnił, że wszystkie prace przeprowadzi w ciągu 26 miesięcy od podpisania umowy.
Zwodzony most w Szczecinie Podjuchach
Regalica jest wschodnim ramieniem Odry, pomiędzy nią a głównym nurtem znajduje się Międzyodrze. Zwodzony most kolejowy ma 262 m długości; 17,5 m długości przęsła zwodzonego. Jest jedynym obecnie czynnym obiektem kolejowym tego typu w Polsce i jedynym z napędem mechanicznym w Europie. Powstał w 1877 r., był elementem budowy linii kolejowej Wrocław–Szczecin. Tamtą przeprawę wysadzili w 1945 r. wycofujący się Niemcy. Zrekonstruowano ją w 1949 r.
Przeczytaj także: Szczecin – powstanie nowy most. Na miejsce płyną pierwsze segmenty
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.