Miasto po raz kolejny musi wywrócić swoje plany inwestycyjne. Żeby zrealizować wybrane przedsięwzięcia, musi zrezygnować z innych. Wszystko przez niedoszacowanie rosnących kosztów prac. Na most Północny, którego budowa ma zacząć się pod koniec roku, do niedawna ratusz chciał wydać niecałe 500 mln zł. Według najnowszego kosztorysu trzeba będzie zapłacić blisko 1 mld 200 mln zł. Władze winią za taką sytuację poprzedników. - To często były decyzje polityczne, żeby w planach umieścić niższe kwoty, bo wtedy uzyska się poparcie radnych. Nie sporządzano kosztorysów i teraz rynek to weryfikuje - mówi wiceprezydent Warszawy Jacek Wojciechowicz.

Skąd wziąć brakujące 700 mln na most Północny? Pójdzie na to m.in. 330 mln, które zamierzano wydać do 2012 r. na most Krasińskiego (i tak kosztowałby przynajmniej dwa razy tyle). Skreślono także pieniądze na odbudowę Pałacu Saskiego. Na razie zostaną jedynie zabezpieczone, odkopane koło Grobu Nieznanego Żołnierza piwnice. Cięcia dotkną także inne inwestycje planowane na najbliższe lata - np. poszerzenie ul. św. Wincentego na Targówku czy wykup gruntów pod trasę N-S.

Ratusz zdecydował się za to przyspieszyć inne inwestycje. Np. przebudowę rozsypujących się wiaduktów na ul. Modlińskiej przy elektrociepłowni na Żeraniu. Dzięki przyznaniu dodatkowych 70 mln zł tu prace mają się zacząć jeszcze w tym roku. Jesienią ma się także zacząć budowa obiecywanego od lat przejścia podziemnego ze stacji metra na perony kolejowe przy Dworcu Gdańskim. Władze miasta uznały, że tunel dla pieszych powinien powstać równocześnie z przebudową peronów i torów, którą jesienią chcą zacząć kolejarze. Dopłacić trzeba będzie także do poszerzenia al. Wilanowskiej.