• Partner portalu
  • Partner portalu
  • Partner portalu
Partnerzy portalu

Droga ekspresowa S19. Nowa estakada powstanie obok starej

Opublikowano: 12-12-2024 Źródło: GDDKiA

Na drodze ekspresowej S19 między węzłami Sokołów Małopolski Północ i Jasionka trwa budowa drugiej jezdni. Największym wyzwaniem jest budowa estakady w Nienadówce tuż przy istniejącej przeprawie, po której jeżdżą pojazdy.


Wizualizacja estakady na S19 Sokołów Małopolski–Jasionka. Źródło: GDDKiA Wizualizacja estakady na S19 Sokołów Małopolski–Jasionka. Źródło: GDDKiA
  • Długość estakady wyniesie 156,4 m, a szerokość 15,5 m
  • Przeprawa przejdzie 30 m obok zabytkowego kościoła
  • Budowa drugiej jezdni drogi ekspresowej S19 ma zakończyć się w II połowie 2026 r.

Droga ekspresowa S19 z estakadą przy kościele

Estakada w ciągu drogi ekspresowej S19 przebiegnie 30 m od kościoła parafialnego p.w. św. Bartłomieja Apostoła. Obiekt jest chronionym zabytkiem w stylu neogotyckim, dlatego w decyzji środowiskowej ustalono, jak mają być realizowane roboty. Nie będą używane walce wibracyjne, zaplanowano przeźroczysty ekran akustyczny, by nie zasłaniać budowli.

Budowana estakada osiągnie 156,4 m długości i 15,5 m szerokości, wysokość skrajni pod przeprawą wyniesie 4 m. Przejdzie nad drogą powiatową 1217R, drogą gminną DG108726R i ciekiem wodnym Nienadówka. Częściowo pobiegnie nad czterowlotowym skrzyżowaniem tras wojewódzkiej, powiatowej i gminnej. Podczas robót będzie utrzymany ruch lokalny.

Rozbudowa S19 Sokołów Małopolski Północ–Jasionka. Fot. GDDKiA Rozbudowa S19 Sokołów Małopolski Północ–Jasionka. Fot. GDDKiA


Konstrukcja w ciągu drogi ekspresowej S19 będzie pięcioprzęsłowa o ustroju belkowym i posadowiona na sześciu filarach żelbetowych za pośrednictwem łożysk mostowych. Projekt zakłada zastosowanie nowoczesnych rozwiązań, w tym ciągłego ustroju nośnego, składającego się z dwóch sprężonych kablobetonowych belek nośnych, które połączone będą monolitycznie płytą pomostu – czytamy w komunikacie.

Na estakadzie znajdą się dwa pasy szerokości po 3,50 m i pasy awaryjne (2,5 m). Na zewnętrznej krawędzi znajdzie się przeźroczysty ekran akustyczny o wysokości 5 m.

Rozbudowa S19 Sokołów Małopolski Północ–Jasionka. Fot. GDDKiA Rozbudowa S19 Sokołów Małopolski Północ–Jasionka. Fot. GDDKiA

Droga ekspresowa S19. Wzmacnianie podłoża

Aktualnie trwają roboty fundamentowe związane ze wzmocnieniem podłoża przy podporach obiektu. Z powodu złożonych warunków geotechnicznych zastosowano wzmocnienie 343 kolumnami z cementogruntu (kolumny DSM) o długości od 5 do 16 m. Ich łączna długość osiągnie 3776 m. Te prace zakończą się jeszcze w 2024 r. Potem rozpocznie się wykonywanie przyczółków i filarów pośrednich.

Na budowę estakady zaplanowano 560 tys. kg stali zbrojeniowej i sprężającej oraz 2792 m3 betonu (349 betonowozów).

Rozbudowa S19 Sokołów Małopolski Północ–Jasionka. Fot. GDDKiA Rozbudowa S19 Sokołów Małopolski Północ–Jasionka. Fot. GDDKiA

Droga ekspresowa S19. Lepszy dojazd do lotniska w Jasionce

Zadanie o wartości 273,83 mln zł ma się zakończyć w II połowie 2026 r. Droga ekspresowa S19 między węzłami Sokołów Małopolski Północ a Jasionka ma trzypasową jezdnię w układzie 2+1, bez pasa rozdziału kierunków jazdy. Po rozbudowie na długości 13,8 km będzie miała dwie dwupasowe jezdnie i pasy awaryjne. Poza estakadą powstaną jeszcze dwa wiadukty i dwa przejazdy gospodarcze. Trzy węzły (Sokołów Małopolski Północ, Sokołów Małopolski i Jasionka) na trasie nie wymagają przebudowy. Po otwarciu odcinek usprawni przejazdy dojeździe do specjalnej strefy ekonomicznej i lotniska w Jasionce. Zaawansowanie robót wynosi 15%.

Przeczytaj także: Droga ekspresowa S6. Nagrzewnica na placu budowy

Konferencje Inżynieria

WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE

Sprawdź najbliższe wydarzenia