Partnerzy portalu

Estakada kolejowa w Gorzowie Wlkp. gotowa

Otwarcie 9 czerwca br.


Opublikowano: 07-06-2019 Źródło: PKP PLK

Ponad pół roku później niż planowano do użytku oddana zostanie zabytkowa estakada kolejowa w Gorzowie Wielkopolskim, która przeszła gruntowny remont. Pociągi na odnowiony obiekt wjadą po raz pierwszy w najbliższą niedzielę, 9 czerwca. Modernizacja historycznej przeprawy, będącej jednym z najdłuższych obiektów tego typu w Polsce, kosztowała ponad 126 mln zł.


Fot. PKP PLK Fot. PKP PLK

Dwukilometrowa estakada została wzmocniona setkami ton stali i betonu – wymieniono w sumie 650 ton stalowych elementów i wylano 10 tys. m³ betonu. Obiekt wyposażono w maty wygłuszające przejazdy i specjalny tor bezpodsypkowy. Odtworzono też historyczne balustrady. Estetyczne ściany oraz odtworzone sklepienia wiaduktów i przelotowych nisz, a nawet zrekonstruowane elementy metalowych zabezpieczeń tworzą historyczny i ciekawy klimat miasta. W charakter bulwarów nad Wartą wpiszą się także odnowione nisze. Wykonawca uzupełnił w nich brakujące elementy i wymienił instalacje – podają PKP Polskie Linie Kolejowe (PKP PLK).

Oprócz modernizacji samej przeprawy przebudowano również pięć pobliskich wiaduktów (nad ul. Herberta, Chrobrego, Wodną, Garbary i w rejonie ul. Spichrzowej), gdzie zamontowano nowe rozjazdy i urządzenia sterowania ruchem kolejowym. Wszystko to ma zapewnić sprawne i bezpieczne kursowanie pociągów. W ramach zadania powstał również nowy przystanek – Gorzów Wielkopolski Wschodni. Efektem inwestycji ma być także lepsza obsługa podróżnych na stacji Gorzów Wielkopolski.

Fot. PKP PLK Fot. PKP PLK

Do dyspozycji pasażerów będzie peron nr 1. Przez lata nieczynny peron nr 2 zapewni obsługę pociągów w kierunku Krzyża i Poznania, Piły, Kostrzyna. Perony są wyższe, mają antypoślizgową nawierzchnię. Na obiektach zaplanowano wiaty i ławki, zamontowano także energooszczędne oświetlenie LED. Do dyspozycji osób o ograniczonej możliwości poruszania się przewidziano windy. Komunikację na stacji Gorzów Wielkopolski ułatwi przestronne przejście podziemne. Tunel prowadzący z budynku dworca na perony ma wzmocnione ściany i sufity. Ułożono w nim kafle nawiązują do historycznego charakteru obiektu – relacjonuje inwestor.


Mimo otwarcia estakady wykonawca będzie realizował w jej obrębie ostatnie prace wykończeniowe, m.in. wykona elementy zadaszenia na peronie nr 2, ułoży tor przy peronie od ul. Dworcowej i zamontuje system informacji pasażerskiej.

Przeczytaj także: Gorzów Wlkp.: kolejne środki na gospodarowanie deszczówką

Foto, video, animacje 3D, VR

Twój partner w multimediach.

Sprawdź naszą ofertę!