• Partner portalu
  • Partner portalu
  • Partner portalu
Partnerzy portalu

Centralna Magistrala Kolejowa: budowa czterech wiaduktów

Opublikowano: 26-03-2020 Źródło: PKP PLK
Autor Łukasz Madej
Łukasz Madej
inzynieria.com

Na Centralnej Magistrali Kolejowej, w Koziej Wsi i Motycznie (woj. świętokrzyskie) oraz w Zachorzowie Kolonii i Radwanie (woj. łódzkie), budowane są wiadukty, które zastąpią przejazdy w poziomie szyn.


Fot. PKP PLK Fot. PKP PLK

Najbardziej zaawansowane są roboty w pierwszych dwóch wspomnianych miejscowościach: powstały już konstrukcje stalowe, zakończono betonowanie, gotowe są już po dwie z czterech podpór wiaduktów. Z kolei w Zachorzowie Kolonii i Radwanie końca dobiegają prace związane m.in. ze wzmacnianiem terenu pod nasypami drogowymi i zabezpieczeniem nasypu kolejowego (dodatkowo w Radwanie rozpoczęto wykonywanie podpór). Na każdym z tych wiaduktów zaplanowano jazdnię z dwoma pasami ruchu o szerokości 3 m (plus ścieżki dla pieszych i rowerzystów).

Fot. PKP PLK

Fot. PKP PLK

Dzięki zastąpieniu wiaduktami przejazdów w poziomie szyn pociągi, jadące m. in. z Warszawy do Krakowa i Katowic, będą mogły poruszać się z prędkością powyżej 200 km/godz. (poprawi się też lokalny ruch drogowy, brak będzie oczekiwania przed rogatkami). Koszt budowy czterech wiaduktów to 104 mln zł netto.

Fot. PKP PLK

Fot. PKP PLK

Fot. PKP PLK

Fot. PKP PLK

Centralna Magistrala Kolejowa (linia nr 4) ma 224 km długości. Rozpoczyna się w Grodzisku Mazowieckim, a kończy w Zawierciu, łącząc Warszawę z Krakowem oraz Katowicami. Trasa zapewnia najszybsze połączenie stolicy z Krakowem, Katowicami, Opolem i Wrocławiem.

Przeczytaj także: Nowe mosty na Centralnej Magistrali Kolejowej

Powiązane

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.