Na Centralnej Magistrali Kolejowej, w Koziej Wsi i Motycznie (woj. świętokrzyskie) oraz w Zachorzowie Kolonii i Radwanie (woj. łódzkie), budowane są wiadukty, które zastąpią przejazdy w poziomie szyn.
Fot. PKP PLK
Najbardziej zaawansowane są roboty w pierwszych dwóch wspomnianych miejscowościach: powstały już konstrukcje stalowe, zakończono betonowanie, gotowe są już po dwie z czterech podpór wiaduktów. Z kolei w Zachorzowie Kolonii i Radwanie końca dobiegają prace związane m.in. ze wzmacnianiem terenu pod nasypami drogowymi i zabezpieczeniem nasypu kolejowego (dodatkowo w Radwanie rozpoczęto wykonywanie podpór). Na każdym z tych wiaduktów zaplanowano jazdnię z dwoma pasami ruchu o szerokości 3 m (plus ścieżki dla pieszych i rowerzystów).
Fot. PKP PLK
Dzięki zastąpieniu wiaduktami przejazdów w poziomie szyn pociągi, jadące m. in. z Warszawy do Krakowa i Katowic, będą mogły poruszać się z prędkością powyżej 200 km/godz. (poprawi się też lokalny ruch drogowy, brak będzie oczekiwania przed rogatkami). Koszt budowy czterech wiaduktów to 104 mln zł netto.
Fot. PKP PLK
Fot. PKP PLK
Centralna Magistrala Kolejowa (linia nr 4) ma 224 km długości. Rozpoczyna się w Grodzisku Mazowieckim, a kończy w Zawierciu, łącząc Warszawę z Krakowem oraz Katowicami. Trasa zapewnia najszybsze połączenie stolicy z Krakowem, Katowicami, Opolem i Wrocławiem.
Przeczytaj także: Nowe mosty na Centralnej Magistrali Kolejowej
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.