• Partner portalu
  • Partner portalu
  • Partner portalu
Partnerzy portalu

​​​​​​​Rozpoczęły się prace na zabytkowym wiadukcie w Krakowie

Opublikowano: 24-11-2021 Źródło: PKP PLK

Po wielomiesięcznych uzgodnieniach z konserwatorem zabytków można kontynuować prace w obrębie wiaduktu nad ul. Grzegórzecką w Krakowie. Ich celem jest zachowanie historycznego wyglądu konstrukcji obiektu. Przedsięwzięcie realizowane jest w ramach modernizacji linii kolejowej E30 na odcinku Kraków Główny Towarowy–Rudzice.


Wiadukt nad ul. Grzegórzecką w Krakowie. Fot. PKP PLK Wiadukt nad ul. Grzegórzecką w Krakowie. Fot. PKP PLK
  • Wiadukt kolejowy nad ul. Grzegórzecką to najstarszy tego typu obiekt w Krakowie
  • Najbliższy rok upłynie pod znakiem prac, mających na celu zabezpieczenie historycznych elementów przeprawy
  • Roboty prowadzone będą pod nadzorem konserwatora zabytków
  • Zadanie realizowane jest w ramach modernizacji linii E30 Kraków Główny Towarowy–Rudzice

Prace pod nadzorem

Demontaż historycznej części wiaduktu, a także budowa nowej konstrukcji i wykończenie z wykorzystaniem jej oryginalnego materiału będą  prowadzone pod nadzorem służb konserwatorskich. Zdjęte mają być elementy fasady i łuków, później materiał zostanie oczyszczony i wykorzystany do stworzenia nowej, mocniejszej i dostosowanej do współczesnych standardów konstrukcji. Sklepienia i ściany mają być ułożone z kamienia i cegieł z oryginalnej budowli.

Docelowo nad ul. Grzegórzecką pociągi będą jeździć czterema (nie, jak dotychczas, dwoma) torami. Po bokach obiektu dobudowane zostaną także repliki, a podróżni skorzystają z nowoczesnego przystanku kolejowego Kraków Grzegórzki, który ma być jednym z najważniejszych węzłów przesiadkowych w aglomeracji krakowskiej.

W pierwszym etapie wykonawca skoncentruje się na górnej części przeprawy, później roboty przeniosą się na ul. Grzegórzecką. Pociągnie to za sobą zmiany w organizacji ruchu – zarówno samochodów i tramwajów, jak i pieszych. Szacuje się, że wykonanie zasadniczych prac zajmie około 15 miesięcy.

Historyczny wiadukt

Wiadukt nad ul. Grzegórzecką w Krakowie powstał w 1863 r. w miejscu dawnego drewnianego mostu nad starorzeczem Wisły, po przeniesieniu koryta rzeki. Ma 98 m długości i 12 m szerokości. Przeprawa stała się częścią linii kolejowej Kraków–Lwów. Ponieważ obiekt nie spełnia dzisiejszych standardów, zdecydowano o jego modernizacji, która jest realizowana razem z pracami na krakowskiej linii średnicowej.

Zanim podjęto tę decyzję, długo debatowano, czy przeprawa nie powinna zostać wyburzona, a w jej miejsce powstałaby nowa konstrukcja. Na takie działanie nie wyraziła jednak zgody Wojewódzka Rada Ochrony Zabytków, która utrzymywała, że historyczny obiekt należy pozostawić w stanie nanaruszonym. To z kolei nie było możliwe z uwagi na liczne uszkodzenia i ubytki, jakie stwierdzono wewnątrz konstrukcji. Ostatecznie postawiono na pozostawienie wiaduktu w dotychczasowej formie i zabezpieczenie w taki sposób, by nikomu nie zagrażał. Kluczową częścią tych prac jest wzmocnienie konstrukcji obiektu. Pierwsze prace wykonano jeszcze w 2018 r., kiedy to m.in. przygotowano nowe sklepienie i fundamenty konstrukcji nośnej.

Wiadukt nad ul. Grzegórzecką w Krakowie podczas prac w lutym 2018 r. Fot. PKP PLK Wiadukt nad ul. Grzegórzecką w Krakowie podczas prac w lutym 2018 r. Fot. PKP PLK

Modernizacja linii E30

Rozbudowa wiaduktu jest częścią modernizacji linii kolejowej E-30 na odcinku Kraków Główny Towarowy–Rudzice. To linia wchodząca w skład III Paneuropejskiego Korytarza Transportowego, który łączy trzy kraje: Niemcy, Ukrainę i Polskę, gdzie przecina pięć województw (dolnośląskie, opolskie, śląskie, małopolskie i podkarpackie) na trasie blisko 670 km. Linia jest modernizowana od 2000 r., a celem prac jest dostosowanie parametrów do wymogów międzynarodowych. Chodzi przede wszystkim o zwiększenie prędkości poruszających się trasą pojazdów (pasażerskich do 160 km/godz., towarowych – do 120 km/godz.), a także ich ciężaru (dopuszczalny nacisk to 221 kN/oś).

Oprócz rozbudowy wiaduktu kolejowego nad ul. Grzegórzecką w ramach projektu zaplanowano także:

  • przebudowę czterech stacji: Kraków Główny Towarowy, Kraków Główny Osobowy, Kraków Płaszów, Kraków Bieżanów,
  • przebudowę czterech przystanków: Kraków Łobzów, Kraków Prokocim, Kokotów, Węgrzce Wielkie,
  • budowę dwóch nowych przystanków: Kraków Grzegórzki, Złocień,
  • budowę torów i obiektów inżynieryjnych (dodatkowa para torów na odcinku Kraków Główny–Kraków Płaszów, dodatkowy tor pomiędzy Krakowem Płaszowem a Krakowem Bieżanowem, dwa mosty nad Wisłą o łącznej długości około 200 m, 850 m linii kolejowej na estakadzie między ulicami Kopernika i Miodowa, dwa lokalne centra sterowania),
  • opracowanie systemu dynamicznej, wizualnej i głosowej, informacji pasażerskiej z czytelnym oznakowaniem oraz informacjami dla osób niewidomych i niedowidzących,
  • likwidację przejazdów na poziomie szyn.

Źródło: PKP PLK Źródło: PKP PLK

Przeczytaj także: Umowa na trzy wiadukty nad linią Kraków–Katowice

Foto, video, animacje 3D, VR

Twój partner w multimediach.

Sprawdź naszą ofertę!

Powiązane

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.