• Partner portalu
  • Partner portalu
  • Partner portalu
Partnerzy portalu

Warszawa Zachodnia – trzy wiadukty kratownicowe. Nasunięto pierwszy

Opublikowano: 14-10-2022 Źródło: PKP PLK

Przy stacji Warszawa Zachodnia trwa budowa trzech wiaduktów kolejowych, które mają pomóc w zwiększeniu liczby aglomeracyjnych połączeń kolejowych. Nasunięto już stalową konstrukcję kratownicową jednego z nich.


Kolejowy wiadukt kratownicowy w pobliżu stacji Warszawa Zachodnia. Fot. Artur Lewandowski/PKP PLK Kolejowy wiadukt kratownicowy w pobliżu stacji Warszawa Zachodnia. Fot. Artur Lewandowski/PKP PLK

Ze względu na szeroki zakres robót przy stalowych przęsłach i betonowych konstrukcjach zmian wymagał rozkład jazdy. Trzy wiadukty kolejowe o łącznej długości 1,5 km powstają przy linii z Warszawy do Łodzi.

Na placu budowy pracują dziesiątki maszyn, jak m.in. dźwigi, betoniarki, palownice i koparki. Nasunięto już jeden stalowy wiadukt kratownicowy o długości 120 m. To przeprawa pod którą znajdują się dwa tory (Warszawa Włochy).

Fot. Artur Lewandowski/PKP PLK Fot. Artur Lewandowski/PKP PLK

Nasuwanie realizowano etapami – po przesunięciu jednego zespawanego segmentu konstrukcji, operację przeprowadzano dla kolejnego. Jako tymczasowe podpory służą elementy z poprzedniej przeprawy. Później zostaną rozebrane. Prace wykonywano przy utrzymanym ruchu pociągów.

W przypadku wiaduktu środkowego przygotowano już 20 z 21 segmentów, a dla sąsiedniego obiektu o długości 400 m wykonano 33 z 36. Między 11 a 24 października zostaną rozebrane stare betonowe obiekty znajdujące się na wjeździe na stację Warszawa Zachodnia od strony Pruszkowa i Łodzi.

Fot. Artur Lewandowski/PKP PLK Fot. Artur Lewandowski/PKP PLK

Po oddaniu wiaduktów kolejowych do użytku pojawią się bezpośrednie połączenie między Piasecznem i Służewcem a Wolą i Warszawą Gdańską (od strony Radomia na linię obwodową) czy z Radomia do Warszawy Koło i Młynowa.

Roboty przy podziemnych kondygnacjach stacji Warszawa Zachodnia, czyli przejściu podziemnym i tunelu tramwajowym są kontynuowane. Przebudowa obejmuje około 36 km torów, 130 rozjazdów i sieć trakcyjną.

Wartość projektu „Prace na linii średnicowej w Warszawie na odcinku Warszawa Wschodnia – Warszawa Zachodnia” wynosi około 2 mld zł netto.

Przeczytaj także: W tym roku pociągi pojadą nowym mostem nad Kanałem Żerańskim

Konferencje Inżynieria

WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE

Sprawdź najbliższe wydarzenia