Partnerzy portalu

Bydgoszcz. Ostatni etap budowy elektrociepłowni gazowej

Opublikowano: 26-06-2024 Źródło: PGE Energia Ciepła

W bydgoskiej elektrociepłowni powstaje zasilana gazem ziemnym jednostka wytwórcza. To inwestycja spółki PGE Energia Ciepła z Grupy PGE. Rozpoczął się jej ostatni etap. Uruchomienie obiektu zaplanowano na II kwartał 2025 r.


Elektrociepłownia Bydgoszcz. Fot. PGE Energia Ciepła Elektrociepłownia Bydgoszcz. Fot. PGE Energia Ciepła

Elektrociepłownia będzie złożona z pięciu agregatów kogeneracyjnych, opartych na silnikach gazowych. Ich łączna moc elektryczna wyniesie 52,6 MWe, a cieplna ponad 70 MWt (źródło rezerwowo-szczytowe). Prace rozpoczęły się w 2022 r., a jednostka zacznie pracę w II kwartale 2025 r. Inwestycja jest realizowana w ramach planu odchodzenia od paliw węglowych.

W lipcu 2023 r. w Elektrociepłowni Bydgoszcz I wycofano z eksploatacji część kotłów węglowych. Uruchomiono wtedy niskoemisyjną kotłownię o mocy 40 MWt. Za niecały rok dołączy do niej EC Bydgoszcz II zasilana gazem ziemnym. Instalacja kogeneracyjna będzie także ciepłowniczym źródłem rezerwowo-szczytowym. Umożliwi zamknięcie dwóch z czterech jeszcze działających jednostek wykorzystujących węgiel. Emisja CO2 spadnie o 17%.

Źródło: PGE Energia Ciepła Źródło: PGE Energia Ciepła

Nowa elektrociepłownia jest ważną inwestycją dla miasta i mieszkańców. Kogeneracyjne źródło ciepła zapewni optymalną i niezawodną pracę bydgoskiej elektrociepłowni z jednoczesnym założeniem uzyskania jak najniższej ceny wytwarzania ciepła – czytamy w komunikacie. Do 2030 r. wszystkie takie jednostki wytwórcze mają być nisko- i zeroemisyjne.

Wykonawcą zadania jest konsorcjum firm Polimex Energetyka oraz Polimex Mostostal.

Przeczytaj także: Rośnie wydobycie gazu ze złóż norweskich dla Polski

Konferencje Inżynieria

WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE

Sprawdź najbliższe wydarzenia