Partnerzy portalu

Rozpoczyna się budowa ważnego gazociągu Oświęcim–Tworzeń

Opublikowano: 01-09-2022 Źródło: Gaz-System

Spółka Gaz-System podpisała kontrakt na budowę gazociągu Oświęcim–Tworzeń. To kluczowa inwestycja, która zabezpieczy stabilne dostawy gazu ziemnego na południu Polski.


Rusza budowa gazociągu Oświęcim–Tworzeń. Fot. ilustr. Gaz-System Rusza budowa gazociągu Oświęcim–Tworzeń. Fot. ilustr. Gaz-System

Jak podaje spółka, inwestycja jest szczególnie ważna dla zapewnienia zwiększonych dostaw gazu ziemnego do obiorców z województw małopolskiego i śląskiego. Jednocześnie dzięki jej realizacji zostaną stworzone warunku do przyłączenia do sieci przesyłowej przedsiębiorstw z sektora elektroenergetycznego i przemysłu.

Połączenie gazowe Oświęcim–Tworzeń jest elementem planowanej magistrali Skoczów–Komorowice–Oświęcim–Tworzeń. Aktualnie budowany gazociąg będzie miał długość 44 km i średnicę 700 mm. Jest realizowany w ramach programu „Coal to Gas”. Jedną z korzyści tej instalacji będzie możliwość uruchomienia dostaw gazu ziemnego do bloków parowo–gazowych w zakładach Synthos Dwory w Oświęcimiu.

Źródło: Gaz-System Źródło: Gaz-System

Ze względu na warunki terenowe – trasa gazociągu przebiega przez z jednej strony obszary przemysłowe i zurbanizowane, a z drugiej leśne – budowa będzie wyzwaniem. Zaplanowano bezwykopowe przekroczenia 48 przeszkód terenowych.

Gazociąg Oświęcim–Tworzeń zostanie połączony z gazowym Korytarzem Północ–Południe na terenie Sławkowa, a w Oświęcimiu z istniejącą siecią przesyłową.

Roboty budowlane wykona firma JT do grudnia 2024 r.

Przeczytaj także: PGNiG odkryło nowe zasoby ropy i gazu ziemnego na Morzu Norweskim

Konferencje Inżynieria

WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE

Sprawdź najbliższe wydarzenia