Spółka Gaz-System podpisała kontrakt na budowę gazociągu wysokiego ciśnienia Wężerów–Przewóz (Kraków) na obszarze woj. małopolskiego. Powstanie też infrastruktura towarzysząca. Zaplanowano ponad 40 przekroczeń przy użyciu metod bezwykopowych.

- Pod Wisłą zostaną wykonane dwa przewierty HDD
- Gazociąg umożliwi zmianę paliwa w krakowskiej elektrociepłowni
- Długość instalacji wyniesie 44 km
Podłączenie do gazowego Korytarza Północ–Południe
Gazociąg Wężerów–Przewóz przejdzie przez gminy Słomniki, Radziemice, Koniusza, Kocmyrzów-Luborzyca i Kraków. Zostanie przyłączony do gazowego Korytarza Północ–Południe, przez który przesyłany jest w głąb kraju gaz ziemny z terminalu LNG w Świnoujściu i gazociągu Baltic Pipe. Inwestycja doprowadzi do zwiększenia dostępności błękitnego paliwa dla aglomeracji krakowskiej.
Umożliwi także przyłączenie nowych odbiorców, w tym przedsiębiorstw z branży elektroenergetycznej, którzy w ramach transformacji energetycznej będą zastępować wysokoemisyjne źródła zasilania (np. węgiel) niskoemisyjnymi, bardziej przyjaznymi środowisku, jak gaz ziemny. W tym kontekście instalacja pomoże stabilizować pracę odnawialnych źródeł energii. Gazociąg Wężerów–Przewóz pozwoli też na optymalizację sieci.
Prace bezwykopowe
Na trasie gazociągu Wężerów–Przewóz zaplanowano przekroczenia przeszkód terenowych metodami bezwykopowymi w ponad 40 miejscach. Dwa z nich zostaną wykonane pod Wisłą za pomocą metody HDD (horyzontalny przewiert kierunkowy) w Krakowie, w dzielnicy Nowa Huta i na obszarze Przewozu (dzielnica Podgórze):
- gazociąg DN700 – przewiert pod Wisłą o długości około 1100 m,
- gazociąg DN500 – przewiert pod Wisłą o długości około 700 m.
Realizacja inwestycji stworzy warunki do przyłączenia do sieci przesyłowej gazu ziemnego nowych jednostek produkcyjnych krakowskiej elektrociepłowni, należącej do spółki PGE Energia Ciepła.
Źródło: Gaz-System
Zakres prac obejmuje m.in. budowę:
- gazociągu DN 700, MOP 8,4 MPa o długości 44 km wraz z odgałęzieniami DN 500 (1,0 km) i DN 300 (0,2 km),
- stacji regulacyjno-pomiarowej o przepustowości Q=180 000 Nm3/godz. Kraków-Przewóz,
- stacji pomiarowej Kraków-Przewóz Q=150 000 Nm3/godz.,
- śluzy nadawczo-odbiorczej DN 700 Wężerów,
- trzech zespołów zaporowo-upustowych: Skrzeszowice, Kraków–Jeziorko i Kraków–Na Niwach.
Zakładany termin realizacji zadania to 18 miesięcy od podpisania umowy. Gazociąg powinien być gotowy w I kwartale 2026 r.
Dokumentację projektową opracowało Biuro Projektowe Gaz-System. Wykonano prace przygotowawcze, jak przygotowanie pasa budowlano-montażowego czy rozpoznanie saperskie i archeologiczne. Te działania umożliwią wykonawcy niezwłoczne rozpoczęcie prac budowlanych.
Zadanie zrealizuje konsorcjum firm STF Infrastruktura sp. z o.o. (lider) i Stalprofil S.A.
Przeczytaj także: Kraków: budowa wodociągu wzdłuż autostrady A4

Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.