JSW chce produkować nanostruktury węglowe
Nanorurki stosuje się np. w elektronice czy medycynie
Co to są nanostruktury węglowe? To odmiana węgla w postaci pustych w środku walców. Ich ścianki zbudowane są ze zwiniętego grafenu (jednoatomowej warstwy grafenu). W ramach wspólnego projektu JSW Innowacje oraz AGT Management & Engineering AG do produkcji nanostruktur węglowych, w tym nanorurek węglowych, mają zostać wykorzystane: kopalniany metan, gaz ziemny, paliwo alternatywne z odpadów oraz plastik.
Nanorurki węglowe mogą mieć średnicę od 1 do 1,5 nm, przy czym powstają nanorurki dwu- i wielościenne. Co znamienne, są bardzo lekkie i jednocześnie nawet 100 razy bardziej wytrzymałe niż stal, a do tego świetnie przewodzą ciepło i prąd. Nanorurki najczęściej stosuje się w elektronice, energetyce, ochronie środowiska, medycynie i do produkcji kompozytów. Są dodawane np. do materiałów konstrukcyjnych – zmniejszają ich wagę, co ma ogromne znaczenie np. w motoryzacji.
Na początek zaplanowano badania i analizy zastosowania technologii nanowęglowej. Badania odbędą się na Uniwersytecie St. Andrews w Szkocji. Potem powstanie spółka celowa, która zajmie się budową pierwszej linii do produkcji nanostruktur węglowych. Linia powstać ma na terenach poprzemysłowych po Koksowni Dębieńsko (woj. śląskie). Docelowo linii produkcyjnych nanostruktur węglowych ma być kilka.
Tym samym, dzięki międzynarodowej współpracy, portfel produktów Grupy Kapitałowej JSW zostanie znacząco rozszerzony o cenne surowce do materiałów kompozytowych oraz specjalistycznych zastosowań materiałowych – napisano w komunikacie.
JSW Innowacje to zaplecze badawczo-rozwojowe dla całej Grupy Kapitałowej JSW. Misją spółki jest rozwój technologii i systemów zwiększających potencjał i możliwości polskiego przemysłu wydobywczego. Przykłady? Choćby we wrześniu br. poinformowano, że Jastrzębska Spółka Węglowa zamierza produkować paliwa syntetyczne. Produkcja ma opierać się na współpracy JSW oraz JSW Innowacje z międzynarodowym koncernem Sasol.
Wcześniej, w marcu br., spółka JSW Innowacje przystąpiła do technologicznego programu renomowanej izraelskiej uczelni Technion. Współpraca dotyczy m.in. nowych technik i technologii eksploatacji złóż, wykorzystania wodoru wyodrębnionego z gazu koksowniczego, zastosowania bezzałogowych systemów powietrznych czy gospodarki bezodpadowej.
Przeczytaj także: JSW zaczyna współpracę z czołową uczelnią świata
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.