Nowe normy w zakresie jakości spalanego paliwa oraz kotłów, a także promowanie odnawialnych źródeł energii to działania, które mają służyć poprawie jakości powietrza w Polsce.
Walka ze smogiem: potrzeba działań systemowych /Fot. Pixabay
Poprawa jakości powietrza w Polsce wymaga działań systemowych. W Ministerstwie Środowiska działa Komitet Sterujący ds. Krajowego Programu Ochrony Powietrza. W jego ramach współpracujemy m.in. z Ministrem Energii nad standardami dla paliw stosowanych w domowych piecach oraz Ministrem Rozwoju nad standardami dla tych pieców. Te działania to konieczność – mówił Jan Szyszko, minister środowiska, podczas konferencji prasowej dotyczącej problemu smogu w Polsce.
Jednocześnie szef resortu środowiska podkreślił, że prowadzone są działania zmierzające do tego, aby kolejny sezon grzewczy w Polsce rozpoczął się już z nowymi normami jakości, które dotyczą nie tylko rodzaju spalanego paliwa, ale także kotłów.
Komitet Sterujący ds. Krajowego Programu Ochrony Powietrza
Koordynacją działań międzyresortowych na rzecz poprawy jakości powietrza w Polsce zajmuje się Komitet Sterujący ds. Krajowego Programu Ochrony Powietrza. W jego skład wchodzą przedstawiciele Ministerstwa Energii, Ministerstwa Rozwoju, Ministerstwa Zdrowia oraz Ministerstwa Infrastruktury i Budownictwa oraz samorządy. Za kierownictwo komitetem odpowiedzialny jest przedstawiciel Ministerstwa Środowiska.
Smog w Polsce
Główną przyczyną zanieczyszczenia powietrza w Polsce jest spalanie słabej jakości paliw oraz śmieci w domowych, często przestarzałych piecach. Problem wzrasta, gdy występują niesprzyjające warunki atmosferyczne – czytamy w komunikacie resortu środowiska. Wśród przyczyn smogu wymienić należy również niewłaściwą gospodarkę przestrzenną, m.in. zabudowywanie korytarzy napowietrzających.
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.